Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy "3 000 000" - wystawa Macieja Jeziorka
środa, 12 maja 2021

"3 000 000" - wystawa Macieja Jeziorka
sobota, 29 marca 2014 12:25    Drukuj Email

Zapraszamy na otwarcie wystawy Macieja Jeziorka ''3 000 00'' w dniu 3 kwietnia 2014, o godzinie 18:30. Po wernisażu odbędzie się debata zatytułowana “Fotografia a zapisywanie pamięci”, w której wezmą udział: Elżbieta Janicka, Karolina Sulej, Maciek Nabrdalik oraz Maciej Jeziorek. Debatę poprowadzi Joanna Kinowska. Wstęp wolny!

Zazwyczaj fotografia jest rejestrowaniem tego, co rzeczywiste, teraźniejsze. Co jednak wtedy, gdy tematem zdjęć jest miejsce, które już dziś nie istnieje? Projekt “3 000 000” Macieja Jeziorka to próba zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest pamięć miasta.

Getto warszawskie założone dla ludności żydowskiej przez Niemców istniało na terenie Warszawy od 2 października 1940 do 16 maja 1943. Ponad 400 tysięcy spędzonych tam ludzi zabijano, głodzono i wywożono do obozów zagłady. Po powstaniu, które wybuchło 19 kwietniu 1943, z rozkazu Adolfa Hitlera getto zostało przez Niemców zrównane z ziemią. W dzisiejszej Warszawie nie pozostały po nim w zasadzie żadne fizyczne ślady.

Fotograf Maciej Jeziorek, zainspirowany historycznym zdjeciem Roberta Cappy, przedstawiającym kościół Św. Augustyna pośród bezkresu ruin getta, przez kilka miesięcy 2009 i 2010 roku, niemal archeologicznie poszukiwał pozostałości istnienia ludzi i budynków z czasów hitlerowskiego terroru. Używał własnoręcznie skonstruowanych aparatów z prymitywną optyką lub nawet jej brakiem (camera obscura), by jak najbardziej uprościć i zredukować proces fotografowania. Filtrował współczesną przestrzeń Warszawy przez swoją świadomość jej tragicznej historii. Starał się rozszerzyć przedmiot fotografii o to, co nie widoczne.

Dziś warszawskie getto ukryte jest pod budynkami, ulicami i chodnikami m.in. Muranowa, Nowolipek, Mirowa, Nowego Miasta i części ścisłego centrum stolicy. Projekt Macieja Jeziorka „3 000 000“ to zachęta do spojrzenia na miasto dalej i głębiej niż zazwyczaj.

1

2

3

Maciej Jeziorek. (ur. 1973r.). Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Wspólzałożyciel agencji Napo Images i Fundacji Napo. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Członek Press Club Polska. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe – Budapeszt w 2004. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, dzienników „Życie”, „Życie Warszawy” i „Polska”. Od roku 2002  współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Wystawa: 04.04.14-27.04.14

Centrum Społeczności Żydowskiej JCC  

Warszawa, ul. Chmielna 9a, Warszawa

www.fundacjanapo.pl

www.jccwarszawa.pl

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież