Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Václav Havel na wyciągnięcie ręki - wystawa Oldřicha Škácha
środa, 12 maja 2021

Václav Havel na wyciągnięcie ręki - wystawa Oldřicha Škácha
wtorek, 18 marca 2014 16:48    Drukuj Email

Galeria Miejska bwa i Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Bydgoszczy Dariusz Zimny zapraszają na wernisaż wystawy Oldřicha Škácha pt. „Václav Havel na wyciągnięcie ręki”  w dniu 28.03.2014 roku o godz. 18.00. 

Po wernisażu, o godzinie 19.00, zapraszamy na film dokumentalny „Obywatel Havel” Miroslava Janeka i Pavla Kouteckého.

havel

Organizatorem wystawy oraz pokazu filmu jest Galeria Miejska bwa i Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Bydgoszczy Dariusz Zimny, przy współudziale Czeskiego Centrum.
Historię Václava Havla można opowiadać na wiele sposobów a każdy z nich wyłania inny aspekt i inną wartość, każdy oddaje swoją prawdę. Oldřich Škácha opowiada historię Havla widząc w nim polityka, artystę, męża, przyjaciela, ale przede wszystkim jednostkę uwikłaną w dzieje. Osobisty fotograf Havla fotografując człowieka, dokumentuje wydarzenia z okresu mrocznego socjalizmu, z czasów przemiany i poszukiwania wolności oraz z momentu upadku starego systemu i narodzin nowego.
Oldřich Škácha towarzyszył Havlowi przez ponad 30 lat jego życia, stając się częścią jego intymnego świata. Historia opowiedziana w jego fotografiach to w rzeczywistości opowieść o grupie dysydentów i scenarzystów, którzy zebrali swoich przyjaciół i postanowili znaleźć sposób na zmianę politycznego statusu quo, to historia artysty, który znajduje sposób, jak 40 lat apatii zamienić w powód wzburzenia myśli w Europie, jak zostać symbolem i inspiracją dla represjonowanych na całym świecie. To historia sztuki i artystów oraz ich siły by zmieniać historię. Jest to również historia człowieka, który nie chciał zostać prezydentem i marzył o życiu zwyczajnego człowieka w zwyczajnym wolnym kraju.

Oldřich Škácha ur. 1941 roku w Pradze, znany jest przede wszystkim jako fotograf Václava Havla oraz wielu innych osobistości z kręgów kultury i polityki. W 1960 ukończył studia fotograficzne w Praskiej Państwowej Szkole Grafiki i od 1962 roku pracował jako fotoreporter dla wielu czechosłowackich i zagranicznych wydawnictw (m.in. Svobodnĕ slovo, Mladý svĕt, Kvĕty) Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku otrzymał zakaz wykonywania pracy dziennikarskiej. Zbliżył sie do grupy dysydentów skupionych wokół Václava Havla, zaprzyjaźnił się z nim i został jego nieoficjalnym fotografem. Po 1990 roku pracował jako fotograf dla kancelarii prezydenta. Obecnie zajmuje się nadal fotografią dokumentalna i portretową.

Galeria Miejska bwa
85-006 Bydgoszcz, ul.Gdańska 20

www.galeriabwa.bydgoszcz.pl

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież