Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Zofia Chomętowska, Polska w podróży - promocja książki w Kordegardzie
środa, 21 kwietnia 2021

Zofia Chomętowska, Polska w podróży - promocja książki w Kordegardzie
środa, 05 lutego 2014 23:31    Drukuj Email

Polska w podróży to album zawierający niemal 400 ilustracji Zofii Chomętowskiej, wykonanych w ramach pracy fotografki dla Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji.
W 1936 roku Zofia Chomętowska wygrała konkurs na etatowego fotografa tej instytucji. Do jej zadań należało sfotografowanie atrakcyjnych turystycznie miejsce na terenie II Rzeczpospolitej. Fotografie, zamieszczane m.in. w wagonach kolejowych i na dworcach, miały przyczynić się do zwiększenia mobilności obywateli, ożywienia turystyki i propagować pozytywny wizerunek kraju. Miały więc zadanie propagandowe. Zbiór ten, cudem ocalały w archiwum fotografki i sprowadzony do Polski przez Fundację AF, nie jest jednolity. Znajdują się w nim zarówno widoki oficjalne, jak i sprawiające wrażenie prywatnych, są ujęcia turystyczne ale też pełne humoru, we wszystkich zaś jest zapisana codzienność przedwojennej Polski.
Autorkami koncepcji książki i redaktorkami tomu są Karolina Puchała-Rojek i Karolina Ziębińska-Lewandowska. Obok ilustracji książka zawiera obszerne opisy historyczne miejsc przedstawionych na zdjęciach oraz teksty Macieja Szymanowicza i redaktorek książki. Projekt graficzny wykonał Krzysztof Bielecki.
Publikacja jest w wersji językowej polsko-angielskiej, w dwóch wariantach oprawy - twardej i miękkiej. Podczas spotkania książka będzie dostępna w promocyjnej cenie. Współwydawcą Polski w podróży jest Narodowe Centrum Kultury.
W spotkaniu w Kordegardzie wezmą udział: Karolina Puchała-Rojek (redaktorka książki, zajmująca się archiwum Chomętowskiej), Łukasz Gorczyca (Galeria Raster, prywatnie kolekcjoner pocztówek Chomętowskiej). Spotkanie poprowadzi Michał Laszczkowski (rzecznik Narodowego Centrum Kultury).
Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na projekcję Ja kinuję. Jest to unikatowy materiał filmowy Zofii Chomętowskiej z końca lat 20-tych, odsłaniający fragmenty z prywatnego życia jej rodziny i przyjaciół. Film stanowi 27 minutowy montaż archiwalnego materiału filmowego, wg koncepcji Karoliny Puchały-Rojek, z komentarzem literackim Mikołaja Łozińskiego i muzyką m.in. Kapeli ze wsi Warszawa.
Wydawnictwo sfinansowane z dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Ochrona Dziedzictwa Narodowego przyznanej Fundacji w 2013 roku oraz z akcji Fotosprint 2013. Fundacja Archeologia Fotografii jeszcze raz dziękuje wszystkim fotografom, którzy przekazali swoje prace na Fotosprint.

 

polska w podrozy-960-1

 

Zapraszają: Fundacja Archeologia Fotografii i Narodowe Centrum Kultury

Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
Spotkanie wokół książki w czwartek 6 lutego 2014 o godz. 18:00
Udział wezmą: Karolina Puchała-Rojek, Łukasz Gorczyca, Michał Laszczkowski


Po rozmowie projekcja filmu Zofii Chomętowskiej „Ja kinuję“

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież