Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy VERONIQ ZAFON
piątek, 16 kwietnia 2021

VERONIQ ZAFON
wtorek, 26 lutego 2013 23:50    Drukuj Email

– Materia nieZŁOMna

Wystawa fotografii Veroniq Zafon pt. Materia nieZŁOMna prezentuje kilkadziesiąt zdjęć, wykonanych  do kalendarza śląskiej firmy Olmet. Ekspozycja podsumowuje trzy edycje wydawnictwa: Materia nieZŁOMnie piękna, Materia nieZŁOMnie inspirująca i ostatnia Materia nieZŁOMna, okrzyknięta polską odpowiedzią na kalendarz PIRELLI.

Wernisaż wystawy: 08.03.2013, godzina 18:00 w Galerii Sztuki Platon, ul. Krupnicza 13, 50-075 Wrocław.  Wystawa będzie czynna w dniach  8.03.2013 – 6.04.2013 www.galeriaplaton.pl

Fotografie Veroniq Zafon to subtelne czarno-białe akty, przedstawiające wygimnastykowane młode tancerki na tle martwej materii – złomu. Kontrast pomiędzy starymi, zużytymi przedmiotami a  pięknym kobiecym ciałem budzi skojarzenia wanitatywne. Świetność każdego tworu przemija niezależnie od jego struktury i charakteru, a relikty przeszłości, które można znaleźć na złomowisku wymownie nam o tym przypominają.

Tytułowa „NieZŁOMna materia” jest motywem wiodącym tryptyku, na który składają się trzy cykle zdjęć o indywidualnym charakterze. Kwintesencją pierwszej edycji są pochodzące ze złomowiska przedmioty codziennego użytku, które lata świetności mają już dawno za sobą –  tradycyjne żelazko z duszą, pralka itp. Drugi cykl przedstawia przetworzone znaleziska, pełniące funkcję kobiecej biżuterii – często ciężkiej i nieproporcjonalnej, wykonanej z elementów zgniecionego złomu. W trzeciej serii z przeogromnych stert odpadów zostały wyłowione symboliczne dla Górnego Śląska przedmioty: koła z szybów górniczych, liny wyciągające wózki z węglem, części kombajnów górniczych, podkłady kolejowe.

Symbolika prac Veroniq Zafon jest ambiwalentna – z jednej strony mamy do czynienia ze wskrzeszaniem zapomnianych przedmiotów –  nikt by się bowiem nie spodziewał, że jeszcze kiedyś będą miały szansę opowiedzieć swoją historię. Z drugiej zaś widzimy poetycki dokument, zmuszający do refleksji nad kruchością każdego bytu i bezlitosnym przemijaniem.

Veroniq Zafon urodziła się w 1975r. Mieszka i tworzy w Bytomiu. Jej twórczość w całości poświęcona jest kobietom – tworzy portrety i akty, często inspirowane tańcem. Rodzinne miasto artystki słynie z tańca i teatru: Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego, Festiwalu Sztuki Tanecznej, Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego, Śląskiego Teatru Tańca oraz Opery Śląskiej znanej z Międzynarodowego Konkursu Wokalistycznego im. Adama Didura, które niewątpliwie ukształtowały jej wrażliwość.

WYBRANE WYSTAWY:
2012
- SZTUKAteria jest kobietą, Foto Cafe w ramach Łódź Design Festival 2012.
- Materia pierwiastków kobiecych, Galeria Sztuki Agora Bytom
- Materia niezłomnie inspirująca, Tarnowskie Góry
2011
- Wystawa fotografii z cyklu Akt i taniec oraz Materia niezłomnie piękna, Galeria Sztuki Agora, Bytom
- Materia niezłomnie piękna, Galeria Rotunda, Bytom
- Materia niezłomnie piękna, Pałac w Rybnej
- udział w wystawie zbiorowej w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
2009
- Wystawa pokonkursowa L’esprit Foto 2009 – Warszawa, Kraków, Wrocław.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
2012
- II miejsce w Polsce w konkursie magazynu Playboy Fotoerotica 2012
- Nagroda publiczności w międzynarodowym konkursie kalendarzy VIDICAL 2012
2011
- Nagroda w kategorii Fotografia przedmiotu w konkursie fotograficznym VIVA! PHOTO AVARDS.
- Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie kalendarzy VIDICAL 2011 za kalendarz „Materia niezłomnie piękna”
2009
- Wyróżnienie w konkursie fotograficznym L’esprit Foto 2009 – Portret i akt kobiecy za pracę „Tancerka”.

Fotografie Artystki publikowane były między innymi w magazynie VIVA, Playboy, Dance For Place, niezależnym magazynie kreatywnej fotografii Camerapixo, Gazecie Wyborczej. Artystka zajmuje się również działalnością dydaktyczną – prowadzi warsztaty fotograficzne dla młodzieży.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

PARTNERZY:

olme 

ascc

PATRONAT MEDIALNY:

 kultura

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Komentarze  

 
0 # Janusz 2013-02-28 22:00
W sumie to te wszystkie zdjęcia są straszne. Jakieś takie naciągane na siłę. Nic nowego. Banalne kontrasty...kształtów. Słabe B&W i dziwne kadrowanie bez jasnej koncepcji.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież