Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Karol Komorowski - debiut
piątek, 16 kwietnia 2021

Karol Komorowski - debiut
czwartek, 11 października 2012 00:00    Drukuj Email

Bez tytulu projekt W ciemnosciach-3 150Mamy przyjemność poinformować, że 13 listopada (we wtorek) o godz. 19 w Lookout Gallery odbędzie się wernisaż wystawy Karol Komorowski - debiut – premierowy pokaz prac utalentowanego fotografa reprezentującego najmłodsze pokolenie. Karol ma 18 lat, więc stoi u progu swojej kariery, ale jego prace świadczą o dużej dojrzałości artysty i dają nadzieję na to, że Komorowski niejednokrotnie nas jeszcze zaskoczy.

Na wystawę składają się dwa projekty W ciemnościach i Koleżanki. W obydwu autor sportretował swoich rówieśników. W pierwszym – młodych ludzi bawiących się na imprezach, w drugim – nastoletnie dziewczyny konsumujące banany, arbuzy, lody. Obydwa cykle są równie intrygujące.

Adam Mazur o wystawie:

„Wystawa opowiada o młodości... Komorowski na pierwszy rzut oka może wydawać się wrażliwym naturszczykiem wyciągniętym na chybił trafił z odmętów tumblrów i blogów tworzonych na potęgę przez jego rówieśników. O tym, że tak jednak nie jest, świadczą prace oraz słowa autora. Szybkie kadry i błyskawiczne obserwacje W ciemnościach składają się na spójną formalnie całość, wystawę opowiadającą bez patosu o młodym pokoleniu. Klubowe notacje kojarzyć się mogą z klasykami gatunku w rodzaju Larry'ego Clarka i choć nie ma tu dragów, nielegalnej broni i orgiastycznego seksu, to jest autentyczność i energia, której tak często zbywa mniej udanym próbom przyjrzenia się nowej, niezdefiniowanej jeszcze przez żurnalistów generacji. W ciemnościach sytuuje się na granicy fotoreportażu i dokumentu, jednocześnie trudno oprzeć się malarskim walorom poszczególnych kadrów. Ambiwalentna interpretacja tematu przejawia się w ekspresyjnym i zarazem pełnym dystansu użyciu fotografii. Z kolei studyjne portrety Koleżanek Karola Komorowskiego nawiązują do klasyki polskiej sztuki konceptualnej, konkretnie do Sztuki konsumpcyjnej Natalii LL. Można też znaleźć paralele z cyklami bardziej współczesnymi, choćby Rineke Dijkstra (The Buzz Club). Komorowski szuka dla siebie miejsca w sieci istniejących komentarzy do tematów tak rozpoznanych jak młodość, pożądanie, konsumpcja. Pornografizacja młodości i eksploatacja wizerunków nastoletnich kobiet jest motywem rozgrywanym umiejętnie przez twórcę. Dziewczyny – inaczej niż u Natalii LL – nie muszą udawać konsumpcji, trudno dostępnych w epoce PRL, towarów spożywczych w rodzaju bananów czy parówek. ”

Wystawa czynna: 14.11 – 14.12.2012

Wernisaż: 13 listopada o godz. 19:00

Partnerzy wystawy: Sharp Electronics, Doc Next Network

Patroni medialni: Artinfo.pl, FotografiaKolekcjonerska.pl, Fotopolis.pl, Radio Kolor

Karol Komorowski

Rocznik 1994. Zajmuje się fotografią i filmem, obecnie mieszka w Warszawie. Uczeń operatora Krzysztofa Tusiewicza.

W lutym tego roku wyrzucony ze szkoły średniej w wyniku kontrowersji wokół reżyserowanego przez niego filmu Portret.

Zainteresowany relacją między działaniem dokumentalnym a formą dzieła sztuki.

Wystawy zbiorowe: NYC Inside, FotoOpen, 4. FotoArtFestival, Bielsko-Biała, Polska (2011), Ogrody Pamięci, Zamek Sułkowskich, Bielsko-Biała, Polska (2011)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

14 grudnia, w Lookout Gallery o godz. 19.00 - pokaz filmu Portret Karola Komorowskiego oraz rozmowa na jego temat z autorem.

Więcej informacji na temat samej wystawy oraz profilu galerii znajdziecie Państwo w załącznikach oraz na stronie galerii: www.lookoutgallery.pl.


Lookout GALLERY
ul. Puławska 41/lok. 22
02-508 Warszawa
tel. 690 011 771
www.lookoutgallery.pl
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież