Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy TOMEK SIKORA - MAROKO
piątek, 16 kwietnia 2021

TOMEK SIKORA - MAROKO
piątek, 03 sierpnia 2012 22:14    Drukuj Email
M-DVD-07-PHT_7400_150Galeria AMITU w Tykocinie zaprasza na wystawę fotografii:

TOMEK SIKORA
MAROKO
11.08 –  16.09.2012

wernisaż 11.08.2012 godz.18.00
finisaż z udziałem autora  16.09.2012 godz.16.00

baner-plakat-maroko-m_630

Ekspozycja prezentowana w Galerii AMITU to cykl pt. „Maroko”, który jest efekt podróży Tomka Sikory do „bramy Afryki”. Artysta stworzył tam charakterystyczne, malarskie fotografie. Określeniem nasuwającym się jest fatamorgana, obraz rzeczywistości na granicy jawy i snu. Fotografie pobudzają do myślenia, tworzą skojarzenia,a z drugiej strony … pozwalają na wyciszenie.

M-DVD-10-PHT_0304

Autor o wystawie:

„Wylądowawszy w Maroku poczułem się jak człowiek z innej planety. Aby przekazać to moje zdziwienie, szacunek dla kultury, postanowiłem opowiadać światłem, formą, plastyką, a nie konkretami, by nie pozbawiać oglądających możliwości własnej interpretacji”

M-DVD-10-PHT_0535

Bajka.

Jak bowiem inaczej można nazwać przestrzeń zbudowaną z elementów znanych mi tylko z baśni i filmów. To dla mnie rodzaj fikcji, teatru, którego aktorzy, przybrawszy niezwykłe dla mnie formy, odgrywają w swojej scenografii prozę swojego życia. A do tego unosząc głowę wyrzucają w moim kierunku z uśmiechem na twarzy okrzyk: Ali Baba! Jak się masz? Po czym znikają w czeluściach mrocznego średniowiecza.
Rejestruję więc dzień w dzień, noc w noc te zjawy w świetle i otoczeniu znanym mi tylko z wyobraźni dziecka i śpieszę się jak mogę, aby wykraść jak najwięcej obrazków, zanim ten piękny sen minie.

Tomek Sikora

M-DVD-11-PHT_1575

Tomek Sikora

Urodzony w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem. W wieku 20 lat wyjechał na rok do Paryża gdzie zajął się poważnie fotografią. Po powrocie do Polski przez 10 lat pracował jako fotoreporter dla tygodnika ilustrowanego Perspektywy. W tym czasie współpracował także z czołowymi polskimi grafikami tworząc plakaty teatralne i filmowe. W 1979 zrealizowal 2 duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które były surrealistyczną wizją świata i w 1980 roku zostały wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou w Paryżu na wystawie Biennale Młodych. Zaczął wtedy wystawiać także w innych krajach Europy i w USA. Od 1979 r. jest aktywnym członkiem ZPAF. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victorian College of the Arts. Następnie założył studio fotografii reklamowej oraz kontynuował swoją działalność artystyczną. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Od 1996 roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich ( 33 ) oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Od 1999 roku pracuje nad projektem Przejrzystość Rzeczy, wystawianym już dziewięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Od 2006 realizuje krótkie filmiki animowane oparte na fotgografii „Fotografia ruchoma“. Powstały trzy cykle: „Pan Jajo“ , „Kobieta“ , oraz „Usłyszane w ciszy“. Jesienią 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album „ Światłoczuły“ zaiwerający kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Tomka Sikory.

M-DVD-16-PHT_2800


amituGaleria AMITU

Plac Stefana Czarnieckiego, Tykocin

tel: 512 377 2887

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.amitugaleria.pl


Partner medialny: Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Warszawski

zpaaf

Patronat medialny: Poland -  Art

pa

FOTO

foto_mf

National Geographic Polska

ng

Fotografuj.pl

fotografuj

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież