Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Między kadrami
piątek, 16 kwietnia 2021

Między kadrami
poniedziałek, 25 czerwca 2012 22:52    Drukuj Email
Fundacja Archeologia Fotografii i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wystawę:

Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939
Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20
Otwarcie: 26 czerwca 2012, godzina 18.00
Wystawa czynna do: 7 października 2012
Organizatorzy: Fundacja Archeologia Fotografii, Dom Spotkań z Historią


Zofia Chomętowska, Na jeziorze Cholcza, polowanie na kaczki
© Chomętowscy / Fundacja Archeologia Fotografii
Wystawa Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939 jest pierwszą od ponad trzydziestu lat tak obszerną prezentacją fotografii Zofii Chomętowskiej (1902-1991) w Polsce. Artystka, niezwykła i zapomniana postać polskiej kultury, należała do najbardziej znanych i nagradzanych fotografek lat trzydziestych. Fundacja Archeologia Fotografii, opracowująca archiwum Chomętowskiej, na wystawie pokazuje nieznane dotąd fotografie tej ciekawej autorki jak również przypomina najbardziej znane zdjęcia, wielokrotnie nagradzane w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja, prezentująca ponad 80 prac, składa się z fotografii z Polesia, gdzie Chomętowska urodziła się i mieszkała wiele lat. Tam też zaczęła fotografować: zarówno odwiedzających rodzinne posiadłości przyjaciół, polowania czy rodzinne zjazdy, ale też miejscowe targi, rybaków i mieszkańców poleskich wsi. Prezentacja tego materiału stwarza okazję do przypomnienia historii niezwykłego, wielokulturowego, nieistniejącego już w tym kształcie terenu, zamieszkałego przez Poleszuków, Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów.
Fotograficzne archiwum Zofii Chomętowskiej, przechowywane przez autorkę w Buenos Aires, gdzie zamieszkała w 1948 roku, przez niemal siedemdziesiąt lat pozostawało niedostępne. Od 2008 roku  Fundacja Archeologia Fotografii prowadzi prace nad archiwum fotografki.
Wystawie towarzyszy obszerna publikacja złożona z ponad dwustu doskonałych zdjęć oraz tekstów ważnych badaczy, które przybliżają nie tylko twórczość fotografki, ale też historię terenów, które dokumentowała. Album ten podejmuje popularny temat pogranicza Rzeczpospolitej Polski. Poprzez prezentację nieznanych zdjęć Chomętowskiej nie tylko przyczynia się do redefinicji twórczości fotografki kojarzonej dotąd z nurtem tradycyjnej fotografii, ale stanowi też próbę wpłynięcia na jednostronny, romantyczny obraz „Kresów” obowiązujący dotąd w wielu wydawnictwach albumowych. Publikacja, zaprojektowana w nowoczesny i czytelny sposób, dostępna jest w wersji polsko-angielskiej.
Wystawa  po raz pierwszy prezentowana była w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku w ramach programu Prezydencji Polski w UE, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pokazywane na wystawie zdjęcia pochodzą z archiwum rodzinnego opracowywanego przez FAF oraz ze zbioru przechowywanego przez Emilię Borecką.
Kuratorka wystawy i redaktorka albumu: Karolina Puchała-Rojek
Zofia Chometowska - biogram i twórczość >>>

Lokal przy ulicy Andersa 13 wykorzystywany jest na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież