Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Dużo kobiet
czwartek, 15 kwietnia 2021

Dużo kobiet
sobota, 24 marca 2012 23:04    Drukuj Email

MIKOŁAJ GRYNBERG

23.03-15.04.2012
Patronat FOTO

Wystawa „Dużo kobiet” to ponad 90 portretów kobiet z 9 miejsc na świecie: Warszawy, Kijowa, Limy, Buenos Aires, Meksyku, Tel Awiwu, Rio de Janeiro, Pekinu i z Zanzibaru. Zdjęcia powstawały na placach miejskich, gdzie przypadkowe kobiety zapraszane były do otwartego, plenerowego studia fotograficznego. Wyjątkiem jest część pierwsza projektu, czyli Warszawa, gdzie modelkami zostały Mama, żona, córka, przyjaciółki i dobre znajome.

Zobacz większe!
Mikołaj Grynberg, z serii 'Dużo kobiet', 'Kijów'
(dzięki uprzejmości artysty)

Mikołaj Grynberg wyjaśnia: „Postawiłem przed sobą zadanie, które wymagało przekroczenia wielu granic. Zarówno tych wewnętrznych, którymi jest między innymi wstyd i zażenowanie jak i tych zewnętrznych, którymi jest przede wszystkim kultura, która nie pozwala zaczepiać obcych kobiet na ulicy. Znalazłem idealne alibi – fotografię. Pomijam już aspekt publiczny tej akcji. Wystawiałem siebie oraz moje bohaterki na niezwykle stresującą sytuację ekspozycji społecznej. Wszystko to odbywało się przy dużej widowni złożonej z gapiów, którzy akurat znaleźli w okolicy otwartego studia.“

MG_02
Mikołaj Grynberg, z serii 'Dużo kobiet', 'Meksyk'
(dzięki uprzejmości artysty)

Fotografiom towarzyszą zanotowane przez Mikołaja fragmenty rozmów, jakie wywiązały się między autorem a bohaterkami. Projekt rozwijał się w latach 2004-2008 i został zwieńczony albumem „Dużo kobiet” (Biblioteka Gazety Wyborczej, wyd. Agora 2009).

Mikołaj Grynberg były psycholog. Fotograf. Artysta, który połączył dar słuchania drugiego człowieka z umiejętnością przekazania emocji na fotografii. W jego pracach ważna jest historia, doświadczenie, nastrój. Autorskie projekty, często łączące przedstawiony obraz z tekstem, są zawsze dokumentem subtelnej rozmowy. Fotograf od kilku lat prowadzi warsztaty fotograficzne oraz zajęcia w Studium ZPAF. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, jest autorem kilkunastu ekspozycji indywidualnych.

MG_03
Mikołaj Grynberg, z serii 'Dużo kobiet', 'Zanzibar'
(dzięki uprzejmości artysty)

Wernisaż wystawy:

23 marca 2012 (piątek) godz. 19.00,

wystawa trwa do 15 kwietnia 2012

Miejsce:

Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie, ul. Marszałkowska 3/5

Organizatorzy wystawy:

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież