Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy AKADEMIA RUCHU. MIASTO. POLE AKCJI
piątek, 16 kwietnia 2021

AKADEMIA RUCHU. MIASTO. POLE AKCJI
piątek, 10 lutego 2012 22:24    Drukuj Email

Zobacz  większe!Szanowni Państwo,

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

zaprasza w piątek 17 lutego o godz. 12.00 na konferencję prasową poświęconą wystawie autoprezentacja: AKADEMIA RUCHU. MIASTO. POLE AKCJI.

Kurator: Wojciech Krukowski
Komitet naukowy: Anda Rottenberg, Ryszard W. Kluszczyński, Łukasz Ronduda

Otwarcie wystawy: piątek 17 lutego 2012, godz. 18.00
Wystawa czynna do 29 kwietnia 2012

Wystawa autoprezentacja: Akademia Ruchu. Miasto. Pole akcji. przedstawia dokumentację filmową i fotograficzną aktywności Akademii w przestrzeni miejskiej w latach 1975-2011.

Akademia Ruchu (Wojciech Krukowski, Janusz Bałdyga, Jolanta Krukowska, Cezary Marczak, Zbigniew Olkiewicz, Krzysztof Żwirblis, Jarosław Żwirblis, Jan Pieniążek) jest unikalnym przykładem ugrupowania twórczego realizującego w latach 70. i 80. XX wieku regularny program anonimowych interwencji o charakterze kontestacyjnym. Były to działania pozacenzuralne, prowadzone w różnych środowiskach (m.in. Warszawa, Ciechanów, Poznań, Łódź, Oleśnica, Ostróda, Świnoujście), niejednokrotnie w cyklach wielodniowych – w sumie w tym okresie ponad 100 wystąpień zrealizowanych w kraju. Praktyka ta od końca lat 70. po czas obecny konsekwentnie wzbogacana jest o inicjatywy, w wyniku których widz staje się współuczestnikiem, a nawet współtwórcą zdarzeń. Stanowią one przykład innowacyjnych działań na rzecz ożywienia więzi środowiskowych, kreacji codzienności, a także oryginalnych form ekspresji społecznej.

Aktywność ta kontynuowana była w zmieniających się warunkach lat 90. i do chwili obecnej, tworząc zbiór ponad 200 projektów zrealizowanych w ramach ok. 600 wystąpień w kraju i za granicą.

W odróżnieniu od współczesnych, najczęściej dokamerowych manifestacji, pierwszymi widzami i uczestnikami AR byli przechodnie, pasażerowie miejskiej komunikacji, mieszkańcy sąsiadujących domów. Ukryta kamera lub dyskretnie pracujący fotograf nie stanowili z zasady części społecznego przesłania akcji.

Równolegle Akademia Ruchu realizowała program teatru wizualnego, przedstawiając swoje spektakle i performanse w środowiskach teatru alternatywnego, a także muzeach sztuki i galeriach Europy, obu Ameryk i Japonii. Powodowało to, że większość komentarzy i opracowań przez długi czas dotyczyła tej sfery publicznej aktywności AR.

70% eksponowanego materiału to unikalne, realizowane ukrytą kamerą 16mm zapisy anonimowych (przeprowadzonych zgodnie z zasadą partyzantki miejskiej – „uderz i uciekaj”) akcji miejskich AR z lat 70. i 80. XX w. Dla celów długotrwałej ekspozycji materiały te należało przenieść na współczesne nośniki wideo, zachowując pewne cechy archiwalnego filmu. Istotny materiał wystawy stanowią historyczne fotografie (niepoddane zabiegom „upiększającym”) eksponowane w formie ponad 200 wydruków.

Poszczególne motywy akcji są opatrzone dwujęzycznym, wielkoformatowym komentarzem.

W czasie trwania wystawy przewidywane są prezentacje spektakli i akcji Akademii Ruchu w przestrzeni Laboratorium, wystąpienia autorskie jej członków, a także projekcja filmu Andrzeja Sapiji Akademia Ruchu.

Planowana jest także międzynarodowa konferencja poświęcona społecznemu kontekstowi kreatywnych działań w przestrzeni miejskiej.

AKADEMIA RUCHU, Europa, akcja, Warszawa, listopad 1976, fot. Stefan Okołowicz © Akademia Ruchu

 


Projekty towarzyszące wystawie:

 

Spektakl Akademii Ruchu, Chińska lekcja
Laboratorium CSW: sobota 18 lutego 2012, sobota 21 kwietnia 2012, godz. 19.00

Performance Janusza Bałdygi, Flagi Po-Rzucone

Laboratorium CSW: poniedziałek 27 lutego 2012, godz. 19.00

Akcja Akademii Ruchu, Wykład II
Laboratorium CSW, sobota 10 marca 2012, godz. 19.00

Performance Jolanty Krukowskiej, Z drogi Laboratorium CSW: sobota 24 marca 2012, godz. 19.00

Pokaz filmu Andrzeja Sapiji Akademia Ruchu
Kino.Lab: poniedziałek 20 lutego 2012, godz. 18.30

Indywidualne wystąpienia autorskie członków Akademii Ruchu w ramach programu Pracownia Akademii Ruchu w przestrzeni M2 w CSW w terminach ustalanych na bieżąco od marca 2012

 


Więcej:
www.csw.art.pl
www.akademiaruchu.com

 

Współorganizacja wystawy: Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Ruchu

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

Podziękowania: Casearia Trentino S.n.c.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież