Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Wystawy Andrzeja Maciejewskiego w Polsce
piątek, 16 kwietnia 2021

Wystawy Andrzeja Maciejewskiego w Polsce
środa, 01 lutego 2012 20:12    Drukuj Email

„Weather Report” i „Garden of Eden” Andrzeja Maciejewskiego

Zobacz większe!Dwa projekty autorstwa Andrzeja Maciejewskiego, polskiego fotografa mieszkającego od lat poza granicami kraju, będą wkrótce prezentowane w polskich galeriach.  Od roku 1991 jest to pierwsza okazja kiedy polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć prace tego artysty.
Tournee rozpoczyna wystawa projektu zatytułowanego  „Weather Report”, w dniach od 13 stycznia do 17 lutego 2012, w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu, przy ul. Serbskiej 5a. Projekt ten przedstawia 36 fotografii tego samego miejsca, zrobionych w ciągu jednego roku (maj 2003 do maj 2004), w różnych porach dniach, a nawet nocy i w czasie różnej pogody. Przy realizacji tego projektu Andrzej Maciejewski użył tzw. Camery Obscury, własnoręcznie skonstruowanej małej budki z obiektywem i lustrem w dachu, wewnątrz której przebywał podczas robienia zdjęć. Fotografie są okrągłe ponieważ pokazują pełen zakres obiektywu. Artysta zastosował bowiem obiektyw 4x5 cali i kolorowe przezrocza w formacie 8x10 cali.
Jak pisze kuratorka wystawy w Agorze, Magdalena Zięba:
„Projekt ukazuje ulotność wrażeń i magię świata, który zmienia się z każdą najkrótszą upływającą chwilą. Jest pochwałą medium fotografii, która daje możliwość uchwycenia w formie obrazu tego, co dla ludzkiego oka jest jedynie momentem.”

Po wystawie we Wrocławiu „Weather Report” odwiedzi także galerię PaCamera w Suwałkach (20 kwietnia do 31 maja 2012), galerię BWA w Gorzowie Wielkopolskim (wrzesień 2012), galerię fotografii B&B w Bielsku-Białej (listopad/grudzień 2012), Legnicką Galerię Sztuki (styczeń/luty 2013), galerię Art-Foto w Częstochowie (marzec 2013) i Nowohuckie Centrum Kultury (czerwiec 2013). Oprócz tego będzie także prezentowany w Museum Fotografii w Rydze (Łotwa), Preus Museum w Norwegii i w licznych galeriach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Drugim z projektów Andrzeja Maciejewskiego prezentowanych w Polsce w najbliższym czasie jest „Garden of Eden”. Jest to cykl starannie zaaranżowanych martwych natur, zainspirowanyvch malarstwem dawnych mistrzów, lecz przedstawiających XXI-o wieczne owoce i warzywa z supermarketów, z nalepkami albo opakowane w plastik. Jak wyjaśnia artysta w tekście towarzyszącym wystawie:
„Mój projekt zderza ze sobą (...) dwa konteksty – idealistyczną wizję stworzoną przez wieki naszej kultury i rzeczywistość, stworzoną przez naszą żarłoczną i wygodnicką cywilizację. Jest to rodzaj polemiki ze sterotypami, którym tak łatwo się poddajemy i które wciąż są chętnie wykorzystywane np. we współczesnych reklamach. Mój projekt ma być także inspiracją do refleksji nad tym jak patrzymy na świat, dokąd zmierza nasza cywilizacja i nad naszym stosunkiem do natury.”

„Garden of Eden” jest jednym z najnowszych cykli Andrzeja Maciejewskiego, został zrealizowany w ubiegłym roku. Zdążył już zdobyć wyróżnienie w konkursie Sony World Photo i publikacje w licznych magazynach na całym świecie. Jako pierwsza, zaprezentuje go  Galeria Nowa w Łodzi, przy ul. Traugutta 18, w dniach 2 do 25 lutego 2012. Następnie projekt będzie prezentowany w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie (21 kwietnia do 31 maja 2012), w galerii Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice w Lublinie (lipiec 2012), w BWA w Gorzowie Wielkopolskim (wrzesień 2012),  w Legnickiej Galerii Sztuki (styczeń/luty 2012) i w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Koszalinie (marzec 2012), a także w Muzeum Fotografii w Rydze (Łotwa), w Museum für Kunst und Kulturgeschichte w Dortmundzie (Niemcy), w Dimbola Photographic Museum na Wyspie Wight (Wielka Brytania) oraz w galeriach i muzeach w USA i Kanadzie.

Pod tym adresem internetowym można znaleźć krótką relację video z wystawy „Garden of Eden” odbywającej się obecnie w Contemporary Arts Centre w Las Vegas: http://www.youtube.com/watch?v=bPCNe4o1fyw.

Więcej informacji na temat artysty można znaleźć na jego stronie internetowej: http://www.klotzekstudio.com.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież