Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Cedrica Gerbehaye
niedziela, 18 kwietnia 2021

Cedrica Gerbehaye
czwartek, 17 listopada 2011 00:00    Drukuj Email

Wystawa fotografii "Congo in Limbo"

GER13764-2007NB07-tpagegallery

Gdańsk, Ratusz Staromiejski, 20-11-2011 - 12-12-2011

W ramach tegorocznych Spotkań ze światem, zapraszamy serdecznie na wystawę cyklu Congo in Limbo autorstwa światowej sławy fotoreportera Cedrica Gerbehaye oraz na spotkanie z artystą, które poprowadzi Adam Mazur.

Wystawa otwarta zostanie dnia 20 listopada 2011 r., w Galerii NCK (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) ok. godz. 18.00 przez Annę Zalewską – kuratorkę wystawy oraz Krzysztofa Miękusa.
Wystawa czynna będzie do 12 grudnia, codziennie w godz. 10.00-18.00, wstęp 1 zł.

Spotkanie z Cedriciem Gerbehaye poprowadzi Adam Mazur dnia 25 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, godz. 17.00.

Congo in Limbo (2007)

GER13764-2007NB08-tpagegallery

Od XIX wieku Kongo stanowiło własność króla belgijskiego, a następnie kolonię belgijską. Rok 1960 przyniósł długo oczekiwaną niepodległość, lecz szanse na stabilizację i rozwój rozwiała rozpętana wojna domowa. Wkrótce na bogate złoża surowców naturalnych, w tym diamentów, złota, cennego kobaltu czy miedzi, pokusili się również sąsiedzi. Od historycznego momentu uzyskania niepodległości minęło ponad 50 lat, a Demokratyczna Republika Konga targana jest nieustannie przez odśrodkowe i zewnętrzne konflikty, w których zginęło szacunkowo 4-5 milionów ludzi.

GER13764-2007NB09-tpagegallery

Kongo widziane przez Cédrica Gerbehaye, to kraj w zawieszeniu, poczekalni pomiędzy niebem – obietnicą niepodległego i demokratycznego państwa, a piekłem – rozpętanym przez krwawą i nieludzką wojnę. To świat przemocy, w którym gwałty na kobietach i przemoc seksualna stała się narzędziem walki. Świat, w którym ludzi odziera się z dzieciństwa, chłopcom wkłada się w dłoń karabin i od najmłodszego uczy zabijania. To świat milionów ludzi zmuszonych do wiecznej ucieczki, nauczonych do życia w strachu, przesiedlanych w rytmie wybuchających nowych konfliktów. Na zdjęciach Gerbehaye nie zobaczymy jednak ani walk ani krwi. Zobaczymy za to zwykłych ludzi, a w ich pełnych smutku oczach historię cierpienia, które dokonuje się tu i teraz, a świat milczy…

Cykl Congo in Limbo przyniósł autorowi międzynarodowe uznanie oraz 7 prestiżowych nagród. Jest to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych materiałów fotograficznych poświęconych krajom afrykańskim powstałych w ostatnich latach. W galerii NCK zaprezentowane zostanie 60 fotografii oraz materiał video.

Anna Zalewska
Kurator wystawy


Cédric Gerbehaye (ur. 1977)

Światowej sławy belgijski fotoreporter, z wykształcenia dziennikarz. Od 2007 r. członek francuskiej prestiżowej l’Agence VU. W 2002 r. zwrócił swój obiektyw w stronę Bliskiego Wschodu. Analizował wpływ Porozumienia z Oslo na przebieg konfliktu palestyńsko – izraelskiego, pracował zarówno w Hebronie i Gazie, jak i po izraelskiej stronie. Interesował go również problem mniejszości kurdyjskiej w Turcji i Iraku. W 2006 r. otrzymał wyróżnienia przyznane przez Charleroi Photography Museum, a w 2007 r. nagrodę dla młodego reportera za Gaza: Summer rains przyznane przez Bayeux-Calvados Award. Od 2007 r. regularnie odwiedza Demokratyczną Republikę Konga. Wydany w formie albumu cykl Congo in Limbo przyniósł mu w 2008 r. 7 nagród i wyróżnień, m.in. World Press Photo, POY, The Best of Photojournalism, Amnesty International Media Award oraz Scoop International Festival of Angers. Cédric pracuje obecnie nad nową publikacją poświęconą sytuacji w Sudanie. Najnowszy cykl zatytułowany jest Land of Cush – South Sudan.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież