Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Zniewolony umysł. …
niedziela, 20 czerwca 2021

Zniewolony umysł. …
środa, 11 maja 2011 21:01    Drukuj Email
14 maja w Noc Muzeów, od godziny 19-tej, zapraszamy na otwarcie wystawy „Zniewolony umysł. Tyrania obrazu w polskiej fotografii artystycznej po 1945 roku”.

minizer_150Wystawa Zniewolony umysł stanowi portret fotograficzny pokolenia artystów, które zmierzyło się z doświadczeniem totalitaryzmu. Odwołując się do świadectwa Czesława Miłosza i do wypracowanych przez niego kategorii historyczno-literackich budujemy portret epoki reprezentowany przez wybrane prace z grona najwybitniejszych artystów fotografów tego czasu: Stefana Arczyńskiego, Zdzisława Beksińskiego, Witolda Dederko, Zbigniewa Dłubaka, Mariusza Hermanowicza, Jerzego Lewczyńskiego, Krystyny Łyczywek, Marka Piaseckiego, Wojciecha Plewińskiego, Zofii Rydet, Leonarda Sempolińskiego, Andrzeja Strumiłło, Tadeusza Sumińskiego, którzy starali się tworzyć, w odniesieniu do sytuacji „rozkazu wewnętrznego”. Pokaz otwiera profetyczny prolog z Witkacego (Nienasycenie) w fotografii Józefa Jana Głogowskiego Zastrzyk Narkotyczny.

Na potrzeby wystawy odnotujmy tutaj, że fotografia poprzez swój bezpośredni kontakt z rzeczywistością zewnętrzną podlega procesowi odwrotnemu, tyranizując i pochłaniając świat obrazami zaczerpniętymi ze swego oglądu rzeczy.
Pragniemy zadać przy tej okazji pytanie o naturę zniewolenia umysłu w świetle współczesności.

Kuratorzy: Patrick Komorowski i Rafał Lewandowski

* „Strach przed odpłynięciem okrętu”   (Rozmowa o Zniewolonym umyśle), Czesław Miłosz, Zniewolony Umysł, Kraków 2009, s. 7.

Współorganizatorzy: Instytut Polski w Rzymie


współpraca: Archeologia Fotografii
Muzeum Historyczne w Sanoku

Patroni Medialni:

Artinfo
Fotopolis
Foto

 

 

GALERIA ASYMETRIA
Pierwsza galeria fotografii historycznej
ul. Nowogrodzka 18A/8A
00-511 Warszawa
tel: (22) 628 14 64
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.asymetria.eu
godziny otw: pn.,czw:12-19, wt.,śr.,pt.,:10-17

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież