Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Joanna Zastróżna
środa, 14 kwietnia 2021

Joanna Zastróżna
środa, 18 sierpnia 2010 22:34    Drukuj Email

– Moje Małe Katastrofy

Joanna Zastróżna pozostaje wierna swojej stylistyce od ponad dekady. Toteż jej najnowszy projekt pt. Moje Małe Katastrofy jest nawiązaniem i rozwinięciem poprzednich cykli takich jak Messenger, i Nr 3, które prezentowała w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie i potem w innych miejscach w latach 2000-2004. Jej prace zostały wtedy odebrane jako ciekawy, odświeżający eksperyment, w którym udało jej się połączyć manipulacje tworzywem fotograficznym z 1212 rzeczywistości nie mieszczącej się w zdefiniowanej materialnej do końca formie. Tajemnicze postacie na wybujałych kolorem zdjęciach przenikały się metodą rentgenowskiego prześwietlenia z dziwnymi elementami oszczędnego tła, sceneria tych inscenizacji odwoływała się do własnej, nieskrępowanej wyobraźni.

fot. Joanna Zastróżna

Joanna Zastróżna celowo poddała własne intymne doświadczenia – powiedzmy, nie zawsze pozytywne – przetworzeniu na kilkanaście wizualizacji ekspresyjnie wydobywających relacje z bliskim sobie człowiekiem. Ten nowy cykl, podjęty niedawno po kilkuletniej przerwie, zawiera duży ładunek osobistych przemyśleń i jest szczerą, może nawet niekiedy nieco ekshibicjonistyczną opowieścią, w której pojawia się ona sama i bliska jej osoba. Motyw zespolenia gestu ludzkiego ciała oraz graficznego potraktowania koloru daje efekt tajemnicy przekraczającej dosłowny zapis fotograficznego medium. Doznajemy uczucia obcowania z niezdefiniowaną przestrzenią, gdzie sylwetki postaci i nieliczne przedmioty (nieraz o znaczeniu symbolicznym) potęgują nastrój niepewności trwania w przestrzeni i czasie.

Prace Zastróżnej istnieją w świecie rzeczywistym jako iluzja niewyobrażalnej głębi, nie tylko symbolicznej, ale również wizualnej. Jej fotografie wykorzystują koncepcje materialnej dotykalności, oczywistości, dwuwymiarowości i zdolności przenikania wzrokiem zewnętrznych granic materii, co jest niemożliwe w świecie materialnym, jaki znamy. Przy tym technika i temat jej prac przydają im autentyczności, czyniąc je świadkami wizjonerskich eksperymentów - pisze o jej twórczości krytyk Irina Czmyriewa.

Wystawa Moje Małe Katastrofy, mająca wiele osobistych wątków, jest konsekwencją dotychczasowych poszukiwań Artystki, otwiera nowe pola eksploracji w dalszych poszukiwaniach łączenia obrazu i gestu oraz nadaje tym poszukiwaniom własne indywidualne cechy wizualnego rozpoznania.

Marek Grygiel


Otwarcie wystawy 20.08.2010, godz. 19.00
Wystawa czynna do 19.09.2010
Kurator: Marek Grygiel
Galeria Wejście

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież