Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Sąd Ostateczny
piątek, 16 kwietnia 2021

Sąd Ostateczny
czwartek, 27 maja 2010 18:44    Drukuj Email

Julia Sheveloff

Zobacz większe!Cykl Zobacz większe!fotograficzny zatytułowany “Sąd Ostateczny” jest śmiałym połączeniem fotoreportażu i fotograficznej sztuki abstrakcyjnej. Zderzenie tych dwóch nurtów i ich synkretyczne ujęcie prowokuje do podjęcia wciąż aktualnych, ważnych i w dzisiejszym świecie, rozważań egzystencjalnych.

Zobacz większe!Punktem wyjścia stał się uchwycony na gorąco obraz życia nocnych klubów – „świątyń” zabawy i zatracenia. Częściowe odrealnienie obrazów otworzyło pole do przedstawienia wieloznacznych metafor. Mocnym środkiem wyrazu stała się uniwersalizująca poszczególne obrazy cyklu zmienna barwa, której fotograf nadał rangę łącznika i symbolu.

Zobacz wieksze!Jednak podstawową treść cyklu fotografii prezentowanych na wystawie stanowią ludzie, uchwyceni w wirze zabawy. Pozbawienie ruchliwej masy ludzkich ciał wyraźnych konturów i oderwanie jej od praw fizycznych nadało zdjęciom walor uniwersalny. Tłum, a nie jednostka, jest obiektem obserwacji fotografa. Poprzez to zwielokrotnienie i wielogłosowość, umieszczone w ostrych kolorach, autorce udało się odnaleźć we współczesnych realiach odwołanie do estetyki średniowiecza, nawiązać do dramatycznych, czasem mrocznych, czasem budzących grozę – a zawsze ostrzegających – średniowiecznych obrazów Sądu Ostatecznego. Obrazy cyklu budzą filozoficzną refleksję i przypominają, że hedonizm, nihilizm, konsumpcjonizm to określenie obecne w opisie zjawisk współczesnego świata.

Zobacz wieksze!Prezentowany cykl dramatycznych obrazów jest pozbawiony odautorskiego komentarza i pozostawia odbiorcy szerokie pole interpretacyjne. Autorka nie ocenia i nie stara się przestrzegać. Próbuje raczej wzbudzić emocje i wydobyć z uchwyconego obrazem fragmentu rzeczywistości dramatyczne połączenie boskiego piękna i piekielnego szału, pozostawiając ocenę widzowi.

Tekst przygotowała: Maria Wiśniewska


Galeria OBOK ZPAF, Warszawa, Pl. Zamkowy 8,
wernisaż 28.05.2010 o godz. 19.00
wystawa czynna w dniach 27.05 – 20.06.2010
www.go.zpaf.pl

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież