sobota, 23 listopad 2024

1202akademiaruchu_news1_080Szanowni Państwo,

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

zaprasza w piątek 17 lutego o godz. 12.00 na konferencję prasową poświęconą wystawie autoprezentacja: AKADEMIA RUCHU. MIASTO. POLE AKCJI.

Zobacz  większe!Szanowni Państwo,

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

zaprasza w piątek 17 lutego o godz. 12.00 na konferencję prasową poświęconą wystawie autoprezentacja: AKADEMIA RUCHU. MIASTO. POLE AKCJI.

Kurator: Wojciech Krukowski
Komitet naukowy: Anda Rottenberg, Ryszard W. Kluszczyński, Łukasz Ronduda

Otwarcie wystawy: piątek 17 lutego 2012, godz. 18.00
Wystawa czynna do 29 kwietnia 2012

Wystawa autoprezentacja: Akademia Ruchu. Miasto. Pole akcji. przedstawia dokumentację filmową i fotograficzną aktywności Akademii w przestrzeni miejskiej w latach 1975-2011.

Akademia Ruchu (Wojciech Krukowski, Janusz Bałdyga, Jolanta Krukowska, Cezary Marczak, Zbigniew Olkiewicz, Krzysztof Żwirblis, Jarosław Żwirblis, Jan Pieniążek) jest unikalnym przykładem ugrupowania twórczego realizującego w latach 70. i 80. XX wieku regularny program anonimowych interwencji o charakterze kontestacyjnym. Były to działania pozacenzuralne, prowadzone w różnych środowiskach (m.in. Warszawa, Ciechanów, Poznań, Łódź, Oleśnica, Ostróda, Świnoujście), niejednokrotnie w cyklach wielodniowych – w sumie w tym okresie ponad 100 wystąpień zrealizowanych w kraju. Praktyka ta od końca lat 70. po czas obecny konsekwentnie wzbogacana jest o inicjatywy, w wyniku których widz staje się współuczestnikiem, a nawet współtwórcą zdarzeń. Stanowią one przykład innowacyjnych działań na rzecz ożywienia więzi środowiskowych, kreacji codzienności, a także oryginalnych form ekspresji społecznej.

Aktywność ta kontynuowana była w zmieniających się warunkach lat 90. i do chwili obecnej, tworząc zbiór ponad 200 projektów zrealizowanych w ramach ok. 600 wystąpień w kraju i za granicą.

W odróżnieniu od współczesnych, najczęściej dokamerowych manifestacji, pierwszymi widzami i uczestnikami AR byli przechodnie, pasażerowie miejskiej komunikacji, mieszkańcy sąsiadujących domów. Ukryta kamera lub dyskretnie pracujący fotograf nie stanowili z zasady części społecznego przesłania akcji.

Równolegle Akademia Ruchu realizowała program teatru wizualnego, przedstawiając swoje spektakle i performanse w środowiskach teatru alternatywnego, a także muzeach sztuki i galeriach Europy, obu Ameryk i Japonii. Powodowało to, że większość komentarzy i opracowań przez długi czas dotyczyła tej sfery publicznej aktywności AR.

70% eksponowanego materiału to unikalne, realizowane ukrytą kamerą 16mm zapisy anonimowych (przeprowadzonych zgodnie z zasadą partyzantki miejskiej – „uderz i uciekaj”) akcji miejskich AR z lat 70. i 80. XX w. Dla celów długotrwałej ekspozycji materiały te należało przenieść na współczesne nośniki wideo, zachowując pewne cechy archiwalnego filmu. Istotny materiał wystawy stanowią historyczne fotografie (niepoddane zabiegom „upiększającym”) eksponowane w formie ponad 200 wydruków.

Poszczególne motywy akcji są opatrzone dwujęzycznym, wielkoformatowym komentarzem.

W czasie trwania wystawy przewidywane są prezentacje spektakli i akcji Akademii Ruchu w przestrzeni Laboratorium, wystąpienia autorskie jej członków, a także projekcja filmu Andrzeja Sapiji Akademia Ruchu.

Planowana jest także międzynarodowa konferencja poświęcona społecznemu kontekstowi kreatywnych działań w przestrzeni miejskiej.

AKADEMIA RUCHU, Europa, akcja, Warszawa, listopad 1976, fot. Stefan Okołowicz © Akademia Ruchu

 


Projekty towarzyszące wystawie:

 

Spektakl Akademii Ruchu, Chińska lekcja
Laboratorium CSW: sobota 18 lutego 2012, sobota 21 kwietnia 2012, godz. 19.00

Performance Janusza Bałdygi, Flagi Po-Rzucone

Laboratorium CSW: poniedziałek 27 lutego 2012, godz. 19.00

Akcja Akademii Ruchu, Wykład II
Laboratorium CSW, sobota 10 marca 2012, godz. 19.00

Performance Jolanty Krukowskiej, Z drogi Laboratorium CSW: sobota 24 marca 2012, godz. 19.00

Pokaz filmu Andrzeja Sapiji Akademia Ruchu
Kino.Lab: poniedziałek 20 lutego 2012, godz. 18.30

Indywidualne wystąpienia autorskie członków Akademii Ruchu w ramach programu Pracownia Akademii Ruchu w przestrzeni M2 w CSW w terminach ustalanych na bieżąco od marca 2012

 


Więcej:
www.csw.art.pl
www.akademiaruchu.com

 

Współorganizacja wystawy: Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Ruchu

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

Podziękowania: Casearia Trentino S.n.c.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.