Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Warto poczytać Newsletter Konkurs fotograficzny ,,Legiony w komórce''
niedziela, 20 czerwca 2021

Konkurs fotograficzny ,,Legiony w komórce''
wtorek, 05 sierpnia 2014 21:30    Drukuj Email

Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza młodzież i dzieci z Małopolski do udziału w konkursie ,,Legiony w komórce''. Konkurs odbywa sie w ramach projektu ,,Legiony Polskie w fotografii''.

Przyjmowanie prac na konkurs trwa od 1 czerwca do 30 września 2014.

Ideą konkursu jest wykonanie najciekawszych zdjęć z miejsc związanych z Legionami Polskimi. Na fotografiach mogą zostać utrwalone legionowe ślady, które zachowały się do naszych czasów i te, które obecne są w przestrzeni kulturowej, społecznej danej miejscowości i jej okolicy, np. uroczystości rocznicowe, działania grup rekonstrukcyjnych, kół młodych historyków itp. Tematy prac mogą być zabawne, niekoniecznie „uduchowione”. W życiu śmiech przeplata się ze łzami, a legioniści byli zwykłymi ludźmi, których wojna, bardzo często, oderwała od codziennego życia i jego wygód. Byli to bowiem w latach pokoju, oprócz zawodowych żołnierzy, nierzadko, wybitni naukowcy, wykładowcy akademiccy, lekarze i prawnicy, nauczyciele i inżynierowie. Byli też ludzie prości, którzy swoje miejscowe zwyczaje i obrzędy, słowem – kulturę, przenosili na front. W naszych zbiorach dużo jest zdjęć, przedstawiających żołnierzy podczas spędzania czasu wolnego np. na muzykowaniu, łowieniu ryb, biesiadowaniu lub przy zwykłych czynnościach codziennych, jak golenie czy mycie,– uchwyconych w bardzo zabawny sposób.

Uczestnikami Konkursu mogą być osoby indywidualne oraz zespoły (klasy, koła przedmiotowe itp.). Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie Karty rejestracyjnej i przesłanie emailem lub pocztą (wraz z wykonanymi fotografiami). Prace muszą być wykonane aparatem fotograficznym będącym integralną, nierozdzielną częścią telefonu komórkowego (pod tym pojęciem rozumie się także iPhone, iPad, tablet). Każdy uczestnik indywidualny i zespołowy może nadesłać maksymalnie trzy pojedyncze, autonomiczne fotografie lub jeden fotoreportaż, składający się z maksymalnie sześciu fotografii. Prace powinny być opisane – im więcej ciekawych informacji znajdzie się w opisie zdjęcia, tym punktacja będzie wyższa. Zdjęcia oceniane będą zarówno pod względem artystycznym, jaki i technicznym.. Nagrodzone zostaną po trzy najlepsze prace indywidualne i trzy zespołowe, w kategoriach pojedynczych fotografii i fotoreportażu. Przewidujemy także przyznanie wyróżnień, a także, każdy z członków komisji oceniającej, będzie mógł przyznać nagrodę indywidualną. Na zwycięzców czekają cenne nagrody.

legiony

100 lat temu grupka śmiałków pod dowództwem Jozefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów na front I wojny światowej. Pierwsza Kompania Kadrowa, bo taką nazwę nosił ten oddział, stała się zalążkiem Wojska Polskiego. Ich cichy, niepozorny wymarsz, o świcie 6 sierpnia 1914 roku z Krakowa, stał się początkiem drogi, na końcu której była niepodległość Polski.
W okresie międzywojennym, na pamiątkę działań tego właśnie oddziału, organizowano Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. W komunistycznej Polsce (1945-89) marsz był zabroniony, ale w 1981 roku, powrócono, nielegalnie, do idei upamiętnienia Marszu, który wiódł z Krakowa do Kielc.
Małopolska, 100 lat temu, stała się areną zmagań wojennych. W latach 1914-15 brali w nich udział żołnierze Jozefa Piłsudskiego – Legioniści, najpierw Pierwszej Kompanii Kadrowej, a następie 1 Pułku Piechoty i wreszcie I Brygady Legionów Polskich.

Po latach tamtych zmagań pozostały dziesiątki miejsc i czynów zapomnianych, ale także i takich o których pamięć przetrwała i jest ciągle żywa, namacalna.
Dla upamiętnienia i udokumentowania tych materialnych pozostałości po wydarzeniach sprzed wieku, jak również przybliżenie dzieciom i młodzieży tak odległej dla nich historii – Muzeum Historii Fotografii w Krakowie ogłasza konkurs Fotograficzny.

Konkurs fotograficzny jest elementem pakietu edukacyjnego, stanowi jeden z etapów Projektu, a adresowany jest do dzieci i młodzieży uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponad gimnazjalnych (liceów różnych typów, techników, szkół profilowanych i zawodowych a także policealnych, itp.), szczególnie z obszarów wiejskich i małych miast Małopolski, ale nie jest wykluczone przyjmowanie prac z innych obszarów kraju.

Pakiet edukacyjny, zawierać będzie bardzo ciekawą ofertę, składającą się z warsztatów, prezentacji, prelekcji – z oprowadzaniem po wystawie – dostosowanych do grup wiekowych odwiedzających.

Pełna oferta zostanie rozesłana do szkół w pierwszych dniach września br. Znajdzie się również na naszej stronie internetowej, z możliwością rezerwacji terminów dla grup.

Projekt Legiony Polskie 1914-18 to wielowątkowe przedsięwzięcie Muzeum Historii Fotografii, przygotowane z okazji 100 rocznicy wyruszenia z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej 6 sierpnia 1914 roku. W skład projektu wchodzą również wystawa plenerowa oraz wystawa w siedzibie MHF w ramach cyklu Klucz do magazynu.

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII
im. Walerego Rzewuskiego
W KRAKOWIE
Ul. Józefitów 16, 30-045 Kraków

tel.: +48 12 634-59-32
faks: +48 12 631-04-55 w. 27

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )