Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Telefony Pierwsza komórka na Pierwszą Komunię
czwartek, 15 kwietnia 2021

Pierwsza komórka na Pierwszą Komunię
sobota, 01 maja 2010 20:59    Drukuj Email
Kolorowy, multimedialny, z grami, odtwarzaczem mp3 i aparatem…
Lista życzeń dotyczących telefonu na Pierwszą Komunię jest długa.
Jaki telefon zadowoli w tym roku dziewięciolatka?

2Prosty Fonek stworzony został dla dzieci w wieku 4–8 lat, lecz raczej ciężko będzie nim zainteresować przeciętnego ośmiolatka.

Dyskusja o tym, w jakim wieku dziecko powinno dostać pierwszy telefon trwa od dawna i wciąż nie doprowadziła do jednoznacznego wniosku. Już od kilku lat to właśnie Pierwsza Komunia jest najpopularniejszą okazją do zakupu komórki. Słynna reklama „Pierwszej komórki” Simplusa w maju 2004 roku, była dość odważna. Lecz dziś zapewne nikogo by już nie zdziwiła. Od tamtego czasu mocno zmienił się też asortyment telefonów, a przede wszystkim oczekiwania samych dzieci.

2Czasem bardziej od funkcji liczy się wygląd telefonu, a kotek z kreskówki Hello Kitty może przyciągnąć niejedną dziewczynkę.

Właśnie z myślą o najmłodszych użytkownikach powstał nawet specjalny telefon, a także konkretna oferta, z odpowiednio dostosowaną taryfą. Prosty Fonek, według producenta został zaprojektowany z myślą o dzieciach pomiędzy 4 a 8 rokiem życia. Tylko kilka przycisków, pozwalających na szybkie połączenie z najbliższymi osobami i wyświetlacz o przekątnej poniżej jednego cala – mocno wyróżniają ten model na rynku. W rzeczywistości większość ośmiolatków bez problemu poradziłaby sobie nawet z obsługą iPhone’a, a dostępne w Fonku 2 gry nie miałyby praktycznie żadnych szans aby ich zaciekawić.
Specjalnie z myślą o młodych użytkownikach, a w szczególności użytkowniczkach, powstał także telefon Sagem Hello Kitty. Pod względem funkcjonalności nie wyróżnia się on wśród modeli ze swojej półki cenowej poniżej 500 złotych. Wyposażony został w wyświetlacz – tym razem już w pełni wymiarowy i klawiaturę, a także aparat fotograficzny oraz czytnik kart pamięci, na których można umieścić pliki mp3. Wyróżnia go jednak dziewczęcy wygląd, związany z bohaterem znanej kreskówki. Nie chodzi tu tylko o kolor obudowy i charakterystyczne elementy graficzne, ale także o dopasowaną grafikę menu, a nawet dzwonki.
Co ciekawe, trudno jest znaleźć podobny telefon przeznaczony dla chłopców. Nie powinno być to jednak problemem, ponieważ przeprowadzone wśród dzieci w wieku 7-14 lat badanie „Maluchy” pokazało, że najbardziej pożądane przez dzieci cechy posiadają zazwyczaj także „telefony dla dorosłych”. Wygląd i kolor telefonu okazały się zdecydowanie mniej istotne niż jego marka, a jak łatwo się domyśleć – najbardziej pożądane były cechy związane z multimedialnością. Najistotniejszy okazał się kolorowy wyświetlacz, lecz zaraz po nim wymieniana była możliwość słuchania radia i muzyki w formacie mp3, a także możliwość robienia zdjęć. Zdecydowanie niedocenianą przez dzieci cechą okazała się solidność i trwałość, lecz bez wątpienia o niej także warto pamiętać kupując telefon dla dziecka, które nie zawsze wystarczająco o niego dba.

Muzyczną Motorolę WX295 wyróżnia między innymi, niespotykany często w modelach z tej półki cenowej, aparat fotograficzny.

Wspomniany wcześniej iPhone to – w większości przypadków – zdecydowanie zbyt drogi prezent, jednak na szczęście wśród modeli z niższych półek cenowych, także znaleźć można wiele ciekawych prezentowych propozycji. Najtańsze modele zaczynają się już od 100 czy 200 złotych, a wśród najciekawszych telefonów wymienić można tutaj muzycznego Sony Ericssona W205 czy Motorolę WX395. Ich efektowne wzornictwo z pewnością przyciągnie wzrok młodych użytkowników. Podstawową zaletą jest jednak rozbudowany odtwarzacz muzyki, ze specjalnymi przyciskami, służącymi do sterowania. Dzięki nim, nie trzeba już przekopywać się przez menu, by na przykład zmienić piosenkę, a obsługa jest tak prosta jak w dedykowanym odtwarzaczu mp3. Niestety, w tym przedziale cenowym rzadko spotkać można telefon z wbudowanym aparatem fotograficznym. Wyjątkiem jest tu wspomniana Motorola WX395, która wyposażona została w aparat o rozdzielczości 1,3 megapiksela. Jakość zdjęć nie pozwala oczywiście na ich drukowanie, jednak bardzo dobrze sprawdzają się one w multimedialnych wiadomościach MMS.

Dotykowy wyświetlacz można znaleźć już nawet w tanich telefonach dla młodzieży.
To z myślą o niej powstają tak kolorowe modele jak Samsung Corby.

Jeszcze większe wrażenie robią telefony z dużym, dotykowym wyświetlaczem. Jeszcze jakiś czas temu był on zarezerwowany dla drogich smartfonów, a dziś można go spotkać także w telefonach dla młodzieży, kosztujących w granicach 400 złotych. Flagowym przykładem może być tu Samsung Corby, który wyróżnia się przede wszystkim wymiennymi, kolorowymi obudowami. Z pewnością przypadną one do gustu młodym użytkownikom, a w szczególności użytkowniczkom. Nie mogło w nim zabraknąć aparatu i odtwarzacza muzyki, jednak mocniej podkreślaną funkcją jest możliwość integracji z popularnymi portalami społecznościowymi, takimi jak Facebook. Z pewnością zrobi to wrażenie na – mocno związanym z Internetem – młodym pokoleniu, jednak warto przy tym pamiętać, że dostęp do Internetu przez komórkę jest wciąż dość drogi i może wiązać się z wysokimi rachunkami.
Ciekawą opcją jest także ulepszona wersja Corby Pro, która wyposażona została dodatkowo w wysuwaną klawiaturę QWERTY oraz obsługę sieci WiFi. Z pewnością okażą się one niezastąpione nie tylko przy korzystaniu z internetowych serwisów, ale także przy pisaniu setek SMSów, które – z racji niskiej ceny – mocno przypadły do gustu młodym użytkownikom. Niestety, ulepszona wersja Corby Pro to wydatek rzędu 800 złotych, lecz prawie o połowę tańszą alternatywą może być LG Etna. To bardzo ciekawa propozycja, ponieważ – mimo niskiej ceny – telefon oferuje zarówno dotykowy wyświetlacz, jak i wysuwaną klawiaturę, umożliwiającą tanią i wygodną komunikację ze znajomymi. A do tego posiada on lepszy – bo 2-megapikselowy aparat i także utrzymany jest w żywych kolorach.

Pełna klawiatura LG Etna pozwala jeszcze szybciej pisać SMSy oraz komunikować się w Internecie.

Warto jednak pamiętać, że taki telefon może utrudnić rodzicom kontrolę nad korzystaniem przez dziecko z Internetu. Może zamiast tego warto więc postawić na multimedialność, która pozwoli rozwijać dziecku swoje pasje, związane z fotografowaniem lub muzyką. Można wtedy przyjrzeć się takim modelom jak najnowsza Nokia X3, czy trochę droższy Sony Ericsson Yari. Wbudowany aparat z 5 milionami pikseli pozwala robić już naprawdę dobre zdjęcia, które można nie tylko publikować w sieci, ale także drukować. Młodym użytkownikom na pewno spodobają się wgrane przez producenta najnowsze gry, w tym także dynamiczne gry ruchowe, wykorzystujące kamerę i czujnik ruchu.

Zaletą Sony Ericsson Yari są przede wszystkim wgrane przez producenta gry, w tym także takie, które wykorzystują czujnik ruchu oraz aparat fotograficzny.

Wybierając telefon na prezent, w szczególności jeśli jest to pierwszy telefon, trzeba jednak pamiętać, że w dziecięcych rękach może on nie wytrzymać 2 czy 3 lat, przez które służyłby zapewne u większości dorosłych. Na szczęście ilość producentów i dostępnych modeli, także tych tworzonych specjalnie z myślą o młodszych użytkownikach, umożliwia znalezienie odpowiedniego telefonu w każdej kategorii cenowej.

Jarosław Wawer

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 2 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież