Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Obiektywy Nowy, szybki M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm i telekonwerter 1,4x M.ZUIKO Digital
czwartek, 24 czerwca 2021

Nowy, szybki M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm i telekonwerter 1,4x M.ZUIKO Digital
poniedziałek, 15 września 2014 10:48    Drukuj Email

 Olympus rozbudowuje swoją linię sprzętu o srebrną wersję modelu OM-D E-M1, superszybki teleobiektyw 40-150 mm, telekonwerter 1.4x oraz nowe funkcje w oprogramowaniu E-M1.Nowa wersja flagowego OM-D E-M1 pojawi się z zainstalowanym nowym oprogramowaniem sterującym*, które uzupełniono o takie funkcje jak: "tethered shooting", Digital Shift oraz Live Composite. Zwolennikom tej marki spodoba się nie tylko nowa, srebrna obudowa, ale zapewne przypadnie im do gustu także nowy, szybki obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO (80-300mm**)  i przeznaczony do niego telekonwerter 1,4x M.ZUIKO Digital.

 OM-D E-M1 top EZ-M4015 MC-14 silver black 1

 

Profesjonalny design
Mimo tego, że E-M1 jest kompaktowy i lekki - waży o 38% mniej od typowej cyfrowej lustrzanki - to model ten zapewnia najlepsze zdjęcia w całej historii aparatów firmy Olympus. Wszystko dzięki pierwszej na świecie, 5-osiowej stabilizacji, procesorowi obrazu TruePic VII i sensorowi obrazu Live MOS. Oryginalny, czarny E-M1 zdobył już wiele nagród, a jego srebrna wersja zapewne podąży tą samą drogą. Stylizowana na retro, kanciasta, metalowa obudowa zdecydowanie wyróżnia go spośród ciężkich, dużych i nudnych cyfrowych lustrzanek.

OM-D E-M1 EW-M1240 silver black 2

OM-D E-M1 EW-M1240 silver black 7

Profesjonalny warsztat pracy
Dla projektantów Olympusa forma musi wynikać z funkcjonalności, a nowe oprogramowanie E-M1 jest tak samo ważne jak jego wygląd. Olympus, odpowiadając na potrzeby zawodowych fotografów, uaktualnił oprogramowanie E-M1, wzbogacając go o nowe funkcje. Dodano m.in. możliwość pracy w trybie "tethered shooting", który ułatwia pracę w studio, szczególnie kiedy pracujemy w większym zespole. Dzięki połączeniu aparatu z komputerem za pomocą USB i darmowemu oprogramowaniu Olympus Capture**, na ekranie komputera mam podgląd sceny w trybie Live View. Dzięki temu wspólna ocena ujęcia, zmiany i korekty są dużo łatwiejsze. Bezpośrednio na ekranie komputera możemy zmieniać parametry ekspozycji, a także wyzwalać migawkę.
Aktualizacja oprogramowania będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy E-M1 od 16 września 2014.

OM-D E-M1 EZ-M4015 MC-14 HLD-7 silver black 4

Profesjonalna korekcja
Kolejna funkcja, która pojawi się w nowym oprogramowaniu E-M1, szczególnie zainteresuje fotografów architektury: jest to Digital Shift. Pozwala ona na skorygowanie bezpośrednio w aparacie, za pomocą dwóch pokręteł, zbiegających się linii zniekształcenia trapezowego. Efekty korekty są widoczne na podglądzie Live View, niezależnie od tego z jakiego obiektywu korzystamy. Otrzymujemy doskonałe zdjęcie bez potrzeby obróbki w komputerze i korekt ustawień obiektywu. Funkcja ta, w połączeniu z 5-osiową stabilizacją obrazu, autofokusem Dual Fast i doskonałym uszczelnieniem aparatu (dla przypomnienia: E-M1 jest odporny na kurz, zachlapania i mróz) czyni z E-M1 aparat idealny do profesjonalnej fotografii architektury, który poradzi sobie z każdym ujęciem i może pracować w każdych warunkach pogodowych.

Nowe oprogramowanie zostało także wzbogacone o tryb Live Composite, dwa nowe Filtry Artystyczne oraz zredukowano czas reakcji Elektronicznego Wizjera z 29ms do 16ms. Live Composite pozwala na idealne uchwycenie ruchu światła i sprawdzi się w zdjęciach nocnego nieba, fajerwerków lub ruchu ulicznego oraz we wszystkich sytuacjach, kiedy scena jest zbyt jasna dla trybu Live Bulb. Proces powstawania zdjęcia można obserwować na podglądzie Live View.

OM-D E-M1 EZ-M4015 1

Nowe filtry, Selektywny Kolor i Vintage, dają więcej możliwości uzyskania efektownych zdjęć bezpośrednio w aparacie. Selektywny Kolor konwertuje zdjęcie do czarno-białego, pozostawiając w kolorze jedynie wybrany fragment. Filtr Vintage, pozwalając na wybór jednego z trzech ustawień, sprawia, że zdjęcie nabiera intrygującego, nostalgicznego charakteru.

Nowy E-M1 zawiera także uaktualnienie oprogramowania OI.Share, która poprawia zakres zdalnej kontroli aparatu przez smartfona. Dotychczasowe funkcje: zwolnienie migawki, podgląd na żywo, ustawiania trybów P, A, S i M, zostały uzupełnione o możliwość ustawienia samowyzwalacza do zdjęć sekwencyjnych i do zdjęć z interwałem czasowym - wszystko bezpośrednio na ekranie smartfona.

EZ-M4015 1

Profesjonalna jakość zooma
Podobnie jak OM-D E-M1, obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO (80-300mm**) jest odporny na kurz, zachlapania oraz mróz i zdecydowanie wyróżnia się w klasie obiektywów PRO. "Za długie, za duże i za ciężkie" - taka jest opinia profesjonalistów, jeśli chodzi o konkurencyjne, przeznaczone do lustrzanek, obiektywy. Olympus zaprojektował obiektyw, który jest mniejszy i lżejszy od typowych obiektywów pełnoklatkowych, a jednocześnie oferuje porównywalną charakterystykę i zakres zastosowań.

Jest też wyjątkowy - to pierwszy na świecie zoom systemowy, w którym dwa najważniejsze elementy obiektywu napędzane są przez dwa silniki liniowe. A to oznacza ekstremalnie krótki czas ostrzenia. Co więcej, obiektyw ten jest także bardzo cichy. Idealnie nadaje się do fotografowania płochliwych zwierząt, ale sprawdzi się też w sporcie i fotografii ślubnej. Z minimalnym punktem ostrzenia w odległości 70 cm przy wszystkich długościach ogniskowej, dedykowanym przyciskiem Fn, sprzęgłem manualnego ostrzenia i wysuwaną osłoną, nowy M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO (80-300mm**) jest jednocześnie wszechstronny i łatwy w użyciu. Dzięki szerokiemu zakresowi zooma i minimalnej przysłonie 1:2,8 dla wszystkich ogniskowych, jego możliwości optyczne są naprawdę niezwykłe.

OM-D E-M EZ-M4015 MC-14 2

OM-D E-M1 EZ-M4015 LH-76 MC-14 black

 

Profesjonalny zasięg zooma
Każdy, kto potrzebuję jeszcze większych zbliżeń, może skorzystać z konwertera x1,4, który podnosi zasięg ogniskowej M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO (80-300mm**) do 420mm**. Konwerter ma tylko 15 mm wysokości i jest lekkim, wygodnym uzupełnieniem fotograficznego wyposażenia. Doskonale pasuje do wytrzymałych, odpornych na kurz, zachlapania i mróz obiektywów z serii PRO i idealne nadaje się do zdjęć na zewnątrz, dobrze radząc sobie nawet podczas sesji w deszczu.

Profesjonalna ochrona
Olympus zaprojektował także profesjonalny filtr ochronny, przeznaczony do obiektywów M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO (80-300mm**). Kompaktowy PRF-ZD72 PRO jest pierwszym filtrem z rodziny ZUIKO. Zastosowano w nim powłoki antyodblaskowe oraz powłoki ZERO, które redukują efekty "duszków" i flary. Całości dopełnia czarna, matowa oprawka z aluminiową powłoką. Identyczny filtr (z symbolem ZUIKO PRF-ZD62 PRO) dostępny będzie do obiektywu M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40mm 1:2.8 PRO.

MC-14 black 6

Profesjonalne akcesoria
Olympus stara się zaspokoić potrzeby profesjonalnych fotografów, oferując także szeroki wybór akcesoriów przeznaczonych do OM-D E-M1. Należą do nich: podwodna obudowa i lampy błyskowe, dedykowane torby na sprzęt i dodatkowy, pionowy chwyt z zasilaniem.

Nowy, srebrny E-M1 z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40mm 1:2.8 PRO, Obiektyw The M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO (80-300mm**) oraz M.ZUIKO Digital Telekonwerter 1,4x dostępne będą od listopada 2014 roku.

 

NOWY SREBRNY OM-D E-M1 GŁÓWNE CECHY:

 • Najlepsza jakość zdjęć w historii aparatów Olympus
 • Tryb „Tethered shooting” - profesjonalna kontrola sesji na ekranie komputera dzięki połączeniu USB
 • Funkcja Digital Shift korygująca zniekształcenia trapezowe bezpośrednio w aparacie, z podglądem Live View
 • Tryb Live Composite dający spektakularne ujęcia świateł w ruchu
 • 14 kreatywnych Filtrów Artystycznych, w tym dwa nowe: Vintage i Selektywny Kolor
 • Srebrny, pięknie zaprojektowany, proporcjonalny, kompaktowy i lekki korpus systemu Mikro Cztery Trzecie, który dobrze i pewnie leży w dłoni
 • Waga: 497g z baterią i kartą pamięci

OM-D E-M1 dodatkowe cechy:

 • Wytrzymała, odporna na kurz, zachlapania i mróz do -10°C***, metalowa obudowa
 • Duży elektroniczny wizjer o rozdzielczości 2.36 miliona pkt. i powiększeniu 1.48x, ułatwiający kadrowanie
 • Pierwsza na świecie 5-osiowa Stabilizacja Obrazu, zapewniająca stabilny obraz nawet przy dużych zbliżeniach
 • Kompatybilny z ponad 65 obiektywami

M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO (80-300mm**)

 • Niezwykłe możliwości dzięki przysłonie 1:2,8 dla każdej długości ogniskowej, idealny do fotografowania sportu, dzikiej przyrody i ślubów
 • Kompaktowa, lekka, odporna na kurz zachlapania i mróz*** obudowa, zapewniająca pełną mobilność
 • Minimalna odległość ostrzenia 70cm dla wszystkich ogniskowych
 • Niezwykle szybkie, ciche ustawianie ostrości
 • Możliwość obsługi w trybie manualnym, dająca pełną kontrolę
 • Waga: 760g bez adapt. statywu 880g z adapterem

M.ZUIKO DIGITAL TELEKONVERTER 1,4x

 • 15mm wysokości
 • Przeznaczony do uzyskiwania maksymalnych zbliżeń
 • Wytrzymała, odporna na kurz, zachlapania i mróz konstrukcja
 • Kompatybilny z M.ZUIKO DIGITAL 40-150mm 1:2.8 PRO i zapowiadanym obiektywem 300mm 1:4.0 zoom
 • Waga: 105g


AKCESORIA:

 • Torba na obiektyw systemowy (CBG-10) & Pasek do gripa (GS-5)
 • Miękka torba na aparat (CS-42 SF)
 • Paski na ramię z możliwością prania (CSS-P118 & CSS-P113)
 • Pionowy grip z baterią(HLD-7) zapewniający dłuższy czas pracy i lepszy chwyt aparatu.
 • Podwodna obudowa (PT-EP11) pozwalająca na nurkowanie do 45m
 • Podwodna lampa błyskowa (UFL-3)


* Aktualizacja oprogramowania dostępna będzie do ściągnięcia za darmo dla wszystkich posiadaczy E-M1 od 16 września 2014 roku.
** odpowiednik klatki 35mm
*** Oprogramowanie Olympus Capture udostępnione jest do ściągnięcia bez opłat.
**** Zgodnie z testami własnymi Olympus, stwierdzającymi odporność na mróz do -10°C.

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież