Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kamery Nowa kamera Sony dla profesjonalistów - XDCAM PXW-X200
środa, 12 maja 2021

Nowa kamera Sony dla profesjonalistów - XDCAM PXW-X200
Drukuj Email

Sony wprowadza na rynek nową kamerę  z obsługą pamięci SSD z serii XDCAM - model PXW-X200. Sony XDCAM PXW-X200 wyposażona została w trzy 1/2-calowe przetworniki Exmor CMOS, zapewniające rozdzielczość Full HD bez interpolacji pikseli, obiektyw z 17-krotnym zoomem, dwa gniazda na karty pamięci SxS oraz łączność NFC.

Nowa kamera jest następcą modelu PMW-200 firmy Sony, który został dobrze przyjęty przez wielu filmowców i liczne stacje ze względu na wyjątkową jakość obrazu, jaką zapewnia jej 1/2-calowy przetwornik 3CMOS, oraz możliwość zapisu w formacie MPEG HD422 (50 Mb/s). Nowy model PXW-X200 przenosi wydajność operacyjną na kolejny poziom, oferując udoskonalony, 1/2-calowy przetwornik Exmor™ 3CMOS, nowy obiektyw z 17-krotnym zoomem, a także możliwość zapisu w formacie XAVC Intra/Long GOP z 10-bitowym próbkowaniem 4:2:2. W efekcie kamera zapewnia wysoką jakość obrazu Full HD (1920x1080), wysoką czułość (F12 w trybie 1080/59,94i, F13 w trybie 1080/50i), niski poziom szumu (stosunek sygnału do szumu wynoszący 58 dB) oraz szeroki zakres dynamiczny - co jest bardzo istotne podczas profesjonalnego filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych.

Sony-XDCAM-PXW-X200 3

Poza udoskonalonym przetwornikiem, obiektywem oraz obsługą kodeków, nowa kamera przewyższa poprzedni model PMW-200 dzięki nowym funkcjom łączności bezprzewodowej / NFC (Near Field Communication), dwóm gniazdom na karty pamięci SxS, umożliwiającym jednoczesny zapis1, stopce Multi-Interface (MI)2 oraz zapisowi danych GPS3. Funkcje te znacząco zwiększają wydajność pracy kamery PXW-X200 i sprawiają, że jest doskonałym wyborem w przypadku różnych profesjonalnych zastosowań, takich jak gromadzenie aktualnych wiadomości, produkcje dla stacji telewizyjnych, tworzenie filmów dokumentalnych, filmowanie imprez, ślubów, uroczystości, a także produkcje firmowe i inne.

„Model PXW-X200 naprawdę podwyższa granice wydajności w swojej klasie kamer. Półcalowy przetwornik obrazu w połączeniu z obiektywem z 17-krotnym zoomem, próbkowaniem 4:2:2 i funkcjami łączności bezprzewodowej sprawiają, że profesjonalni filmowcy otrzymują narzędzie najwyższej klasy do pozyskiwania materiałów wideo” - mówi Robbie Fleming, kierownik ds. marketingu produktów, Sony Professional, Sony Europe. „Kamera PXW-X200 ma razem z pozostałymi produktami z rodziny XDCAM zapewniać wszystkim klientom funkcjonalność i wygodę związaną z organizacją pracy i pozwolić im uzyskiwać doskonałą wydajność operacyjną w zastosowaniach, gdzie czas realizacji jest czynnikiem krytycznym”.

Wysoka jakość obrazu dzięki 1/2-calowemu przetwornikowi Exmor™ 3CMOS
Kamera PXW-X200 jest wyposażona w trzy 1/2-calowe przetworniki Exmor™ CMOS, które zapewniają rozdzielczość Full HD (1920x1080) bez interpolacji pikseli. Przetwornik obrazu oferuje 2,07 miliona efektywnych pikseli oraz w połączeniu z technologią cyfrowego przetwarzania sygnału firmy Sony zapewnia szeroki zakres dynamiczny, niski poziom szumu (stosunek sygnału do szumu wynoszący 58 dB) oraz wysoką czułość F12 w trybie 1080/59,94i i F13 w trybie 1080/50i - co jest bardzo istotne dla profesjonalistów filmujących w trudnych warunkach oświetleniowych.

Sony-XDCAM-PXW-X200 1

Nowy obiektyw z 17-krotnym zoomem i ręcznymi pierścieniami regulacyjnymi
Kluczową cechą modelu PXW-X200 jest nowoopracowany obiektyw z 17-krotnym zoomem. Firmie Sony udało się zachować jego bardzo kompaktowe rozmiary przy dopasowaniu konstrukcji do 1/2-calowego przetwornika obrazu. Obiektyw oferuje ogniskowe w zakresie od 29,3 mm do 499 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm), odpowiednie do rejestracji większości imprez i innych zastosowań. Obiektyw jest także wyposażony w trzy niezależne ręczne pierścienie regulacji powiększenia / ostrości / przysłony, każdy z nich z fizycznymi ogranicznikami ruchu na końcach zakresu i oznaczeniami wartości bezwzględnych w celu precyzyjnej regulacji podczas filmowania w profesjonalnych zastosowaniach.

Bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe i funkcje przesyłania plików
Aby wyjść naprzeciw obecnym potrzebom profesjonalistów, kamera PXW-X200 została wyposażona w funkcje łączności bezprzewodowe, w tym w funkcję NFC, obsługiwaną jednym dotknięciem. Po dołączeniu modułu bezprzewodowego IFU-WLM3, dostarczonego wraz z urządzeniem, funkcje zdalnego sterowania i monitorowania mogą być wykonywane z tabletu lub smartfonu przy użyciu aplikacji Content Browser Mobile. Ponadto po połączeniu ze sprzedawanymi oddzielnie routerami internetowymi pliki proxy lub pliki z materiałem o wysokiej rozdzielczości mogą być przesyłane do serwera w chmurze. Umożliwia to rozpoczęcie procesu edycji jeszcze wtedy, gdy nadal odbywa się rejestrowanie materiału wideo. Funkcja ta działa w podobny sposób jak adapter bezprzewodowy CBK-WA100 firmy Sony.
Dodatkowo zostanie udostępniona funkcja strumieniowania na żywo w ramach przyszłej aktualizacji oprogramowania układowego. Po dołączeniu sprzedawanego oddzielnie modułu LTE USB materiały wideo i audio na żywo mogą być przesyłane strumieniowo, oglądane i zapisywane w zdalnej lokalizacji.

Sony-XDCAM-PXW-X200 2

Obsługa wielu formatów, w tym wysokiej jakości formatu XAVC i formatu MPEG HD422 Kamera PXW-X200 skutecznie kompresuje obrazy o rozdzielczości Full HD (1920x1080) przy użyciu kodeka MPEG-4 AVC/H.264 oraz może rejestrować obrazy w formacie XAVC z użyciem 10-bitowego próbkowania 4:2:2. W formacie XAVC użytkownik ma do wyboru kompresję wewnątrzklatkową przy maksymalnej szybkości 112 Mb/s oraz kompresję o wysokiej wydajności Long GOP przy szybkości 50/35/25 Mb/s. Poza formatem XAVC Intra/Long GOP kamera PXW-X200 rejestruje także obrazy w formatach MPEG HD422 (50 Mb/s), MPEG HD420 (35/25 Mb/s), MPEG IMX (50 Mb/s) i DV (25 Mb/s). W formatach XAVC i MPEG HD422 rejestrowane są cztery kanały 24-bitowego dźwięku LPCM, 48 kHz, natomiast w formacie MPEG HD420 - cztery kanały 16-bitowego dźwięku LPCM, 48 kHz. Obsługa wielu formatów jest pomocna w różnych zastosowaniach kamery. Można ją także odpowiednio dostosować do wymagań użytkowników. Obsługa stosowanych na całym świecie formatów XDCAM HD422 i XAVC sprawia, że kamera PXW-X200 zapewnia szybką i intuicyjną organizację pracy oraz większą wygodę.


Cechy kamery PXW-X200 - idealne dla profesjonalistów:

  • Stopka Multi-Interface (MI), umożliwiająca dołączenie akcesoriów, takich jak opcjonalna lampa HVL-LBPC czy bezprzewodowy system mikrofonowy z serii UWP-D bez kabli XLR i akumulatora
  • Zapis danych GPS jako metadanych
  • Interfejs 3G-SDI umożliwiający przesyłanie sygnału wyjściowego 1080/59,94P, 50P
  • Funkcja nagrywania z efektem zwolnionego i przyspieszonego tempa (dostępna w przypadku formatów XAVC Intra, XAVC Long GOP, MPEG HD422 i MPEG HD420)
  • Funkcja profili obrazu (Gamma, Matrix itp.)
  • Wejście Genlock, wejście/wyjście kodu czasowego, umożliwiające filmowanie z użyciem wielu kamer
  • Funkcje wspomagania regulacji ostrości (Colour Peaking, MF Assist, One-push AF, Focus Magnification)
  • 3,5-calowy panel LCD QHD (RGB 960x540)

Kamera wideo będzie dostępna w sprzedaży od listopada 2014 r.

1. Jednoczesny zapis jest aktywowany przez aktualizację wersji oprogramowania układowego, którą zaplanowano na początek 2015 r.
2. Funkcja stopki Multi-Interface (MI) jest aktywowana przez aktualizację oprogramowania układowego, którą zaplanowano na początek 2015 r.
3. Funkcja GPS jest aktywowana przez aktualizację wersji oprogramowania układowego, którą zaplanowano na początek 2015 r.

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież