Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kamery Pierwsza na świecie konsumencka kamera 3D od Panasonic
piątek, 16 kwietnia 2021

Pierwsza na świecie konsumencka kamera 3D od Panasonic
Drukuj Email

Panasonic opracował pierwszą na świecie (przynajmniej do dziś) konsumencką kamerę 3D, HDC-SDT750, która umożliwia rejestrowanie trójwymiarowego obrazu 3D przez proste podłączenie wymiennego obiektywu 3D. Nowa kamera systemu 3MOS, w której wykorzystano zaawansowane technologie video firmy Panasonic, pozwala użytkownikom w prosty sposób kręcić własne filmy 3D, co do niedawna było możliwe wyłącznie dla profesjonalnych producentów filmowych.

3Dcam_---400

Kamera jest wyposażona w wiele zaawansowanych funkcji, w tym system 3MOS z ulepszonymi technologiami redukcji szumu, nagrywanie w formacie 1080/50p, tryb iA (inteligentny automatyczny), nowy system HYBRID O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu) oraz bogate możliwości sterowania ręcznego.

System 3MOS cechuje się wysoką czułością i oferuje efektywną liczbę 7 590 000 pikseli (2 530 000 x 3). Nagrywanie 1080/50p (obraz Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, 50 klatek na sekundę, progresywny) zapewnia wyrazisty obraz bez utraty szczegółów i migotania charakterystycznego dla formatu 1080i (z przeplotem).

Aby nakręcić trójwymiarowy film za pomocą SDT750 wystarczy podłączyć do niej obiektyw 3D. W naturalnym widzeniu ludzie postrzegają nieco inny obraz prawym i lewym okiem. Różnicę tę określa się mianem rozbieżności wzrokowej. Mózg wykorzystuje rozbieżność wzrokową do interpretowania zależności przestrzennych. Jest ona tworzona sztucznie w przypadku obrazu 3D, aby wywołać wrażenie głębi i wielowymiarowości obiektów. Kamera STD750 jest sprzedawana wraz ze specjalnym obiektywem 3D, który jednocześnie rejestruje obraz dla lewego i prawego oka z wykorzystaniem dwóch soczewek. Lewy i prawy obraz (oba o rozdzielczości 960 x 1080 pikseli) są rejestrowane metodą side-by-side (jeden obok drugiego na jednej klatce). Po podłączeniu kamery do telewizora 3D obsługującego odtwarzanie metodą side-by-side, można oglądać żywe, kolorowe obrazy 3D we własnym domu. Do oglądania zarejestrowanych filmów 3D wymagany jest telewizor obsługujący odtwarzanie metodą Side-by-Side, okulary 3D i kabel HDMI.

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież