Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy
niedziela, 18 kwietnia 2021

III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy
poniedziałek, 14 grudnia 2009 22:35    Drukuj Email

festiwal-buszy-2009-20012 grudnia w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku rozpoczął się III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy.

Patronem Festiwalu Sztuki jest Jerzy Busza (1947-1997). Krytyk sztuki zajmujący się fotografią (skupiający swoją uwagę na zagadnieniach z pogranicza fotografii i filozofii), który przez 13 lat mieszkał w Radomiu (od 1984 r.) i w Radomiu zmarł w 1997 r.

W 2007 r., kiedy organizowano pierwszy Festiwal, minęły dwie rocznice, 60. rocznica jego urodzin i 10. rocznica śmierci. Z inicjatywą wyboru patrona festiwalu wystąpili jego dawni przyjaciele. Pierwszy, drugi, a teraz trzeci festiwal mogły się odbyć dzięki współpracy wielu osób reprezentujących cztery instytucje: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tworzą festiwal przyjaciele i artyści. Autorem programu kolejnych festiwali jest Leszek Golec, kiedyś bliski przyjaciel Buszy, zajmujący się głownie fotografią, teraz wypowiadający się poprzez różne media. Głównym koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Andrzej Mitan, performer i muzyk.

Busza był krytykiem o wyjątkowej inteligencji, snującym swoje rozważania niezwykle błyskotliwie, zarówno w tekstach pisanych, jak i mówionych. W latach 70. współpracował z redakcją Kultury i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii („Fotografia”,  „Foto”), w latach 80. redagował biuletyn  wydawany przez Polską Federację Stowarzyszeń Fotograficznych  „Obscura”. Autor kilku książek poświęconych fotografii: „Wobec fotografii”,  „Wobec fotografów”,  „Wobec odbiorców fotografii”.

Program:
  • Andrzej Kwietniewski, Andrzej Świetlik, Ryszard Grzyb – Tiergarten, w tym: Akwarium pobożnych życzeń czyli co nam zostało po Złotej Rybce oraz Kłopot Leonarda da Vinci czyli kolejna próba podniesienia konia, instalacja interaktywna/Galeria Kameralna
  • Zbigniew Warpechowski, Rzeźby oraz promocja książki pt. Wolność/Galeria Kaplica
  • Wojciech Bąkowski, Odkochiwanie się, performance
  • Robert Rumas, Czytanka, performance

Kuratorzy Festiwalu: Leszek Golec, Andrzej Mitan, Mieczysław Szewczuk


Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wystawy czynne od 12 grudnia 2009 roku do 31 stycznia 2010 roku

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież