Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Jan Strzyżowski „Fotografia Artystyczna”
piątek, 16 kwietnia 2021

Jan Strzyżowski „Fotografia Artystyczna”
wtorek, 10 listopada 2009 19:16    Drukuj Email

Foto-najstarsze_200W Zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz została otworzona wystawa fotografii Jana Strzyżowskiego (1871-1938) zamojskiego fotografa 1. połowy XX wieku. Zaprezentowano około 50 zdjęć z atelier „Fotografia Artystyczna”, działającego przy Rynku Wielkim w Zamościu.

Bohater wystawy, nie odbiegał poziomem swych prac od innych fotografów w kraju i posługiwał się środkami wyrazu artystycznego zbliżonymi do malarstwa: podmalowywał swoje dzieła, komponował je z użyciem takich rekwizytów jak: łódka, samochód, kolumna, skały.

Możliwe do odtworzenia jest wyposażenie tego zakładu, ponieważ zachował się dokładny jego inwentarz. W sporządzonym na początku XX stulecia spisie można przeczytać, że zakład dzielił się na altanę, laboratoriom i poczekalnię. W altanie znajdowały się różne tła do zdjęć, oprócz już wymienionych rekwizytów odnotowano: łódkę, koło i kolumienkę. Zastanawiający jest odnotowany w spisie krochmal, który być może służył Strzyżowskiemu do stosowania nowoczesnej, jak na początek XX wieku techniki gumodruku. Wśród sprzętów zanotowano również aparat fotograficzny ze statywem, kamerą i obiektywem firmy Datmayer, pulpit do retuszowania klisz, drewnianą prasę na pocztówki i kowety blaszane.

strzyzowski_plakat_200Pokłosiem pracy w zakładzie są zdjęcia zaprezentowane na omawianej wystawie. Znalazły się na niej portrety zamojskich mieszczan i osobistości: Zamościanki w secesyjnych, w swym kroju sukienkach i asymetrycznych fryzurach, wspomnienia z wizyty prezydenta Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego w Zamościu, oraz widoki miasta z nieistniejącymi już obiektami, w tym zdjęcie potężnego kościoła franciszkańskiego. (obecnie klisza w zbiorach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk).

Na wystawie dominują spopularyzowanie na początku XX wieku zdjęcia wizytowe. Wykonywano je w formie biletu portretowego w ilości 12 sztuk. Powszechnie też naklejano zdjęcia na papiery wizytowe, na których prócz zdjęcia znajdowało się logo zakładu fotograficznego - z tyłu umieszczano  wykonany w technice litografii adres zakładu fotograficznego oraz powtarzano logo.

Na wystawie została zaprezentowana część zachowanych prac Jana Strzyżowskiego. Ich duży zbiór posiada Archiwum Państwowe w Zamościu, któro wraz Zamojskim Towarzystwem Fotograficznym jest współautorem omawianej wystawy.

Wystawa natomiast jest pierwszą z całego cyklu prezentujących zamojskich fotografów początku XX wieku, „Dawne zakłady fotograficzne w Zamościu”.

Agnieszka Szykuła


Galeria Fotografii Ratusz, Zamość, wystawa czynna od 6 listopada

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież