Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium CZWARTEK Z FOTOGRAFIĄ
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

CZWARTEK Z FOTOGRAFIĄ
poniedziałek, 19 października 2009 18:49    Drukuj Email
Spotkanie towarzyszy wystawie Światłoczułe.

Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w  Warszawie

22 października, godz. 17.30 (sala kinowa, wstęp wolny) 

mariusz_widerynski_200Mariusz Wideryński – Portret fotograficzny

Spotkanie z Mariuszem Wideryńskim – fotografikiem, wykładowcą fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej, pomysłodawcą i kuratorem kilkudziesięciu wystaw fotografii. Od roku 2005 prezesem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Od wielu lat zajmuję się fotografią portretową. Kiedyś była to swego rodzaju notatka fotograficzna i zapis powstający bez konkretnego planu. Z czasem okazała się świadomym działaniem, chęcią zatrzymania czasu, zapisania obserwacji, spostrzeżeń oraz uchwycenia obiektywem aparatu czegoś pozornie nieuchwytnego. Oczy, zmarszczki, układ ust oraz mimika twarzy dokładnie opisują emocje, stan ducha - a w końcu bagaż osobistych przeżyć. Każda twarz jest inna, wyjątkowa, każda na miarę życiowych doświadczeń i cech charakteru emanuje innymi informacjami. Każda tworząc niezwykły pejzaż bez wątpienia jest lustrem właściciela.

Równolegle z fascynacją portretem od zawsze wielkie znaczenie ma dla mnie fotografia krajobrazu. Pierwsze pejzaże były rejestracją miejsca, jego uroku i kolorytu. Z czasem zacząłem poszukiwać sytuacji plenerowych odpowiadających moim emocjom, stosownie wybrany motyw, czas fotografowania i światło pozwalały na wyrażenie ich za pomocą fotograficznego obrazu. Próba o  pisania osobowości portretowanych postaci poprzez zastawienie portretu z pejzażem, jako dwóch spójnych formalnie i znaczeniowo elementów, stała się osobistym wyzwaniem.


Mariusz Wideryński

Fotografie:

  1. Krzysztof Meisner. Fizjografia – dyptyk, 2009
  2. Helena Warda. Fizjografia – dyptyk, 2009
  3. Antanas Sutkus. Fizjografia – dyptyk, 2009
  4. Małgorzata Plater - Zyberk. Fizjografia – dyptyk, 2009

CZWARTKI Z FOTOGRAFIĄ

W kolejne czwartkowe popołudnia serdecznie zapraszamy na spotkania z uznanymi fotografikami, którzy opowiedzą o swojej twórczości i przybliżą tajniki warsztatu pracy.

22 października – Mariusz Wideryński, Portret fotograficzny

29 października – Paweł Szpygiel, O fotografii panoramicznej

5 listopada – Anna Beata Bohdziewicz, Bez warsztatu

12 listopada – Stanisław Woś, Z ciemności i ze światła


Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, http://www.mnw.art.pl/

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież