sobota, 23 listopad 2024

miniGLUSI001_080Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym III Europejskiego Festiwalu Sztuki Osób Niesłyszących

O tym problemie nikt nie chce słuchać. A gdy się o nim miga wielu odwraca głowę udając, że nie rozumieją o co chodzi. A to naprawdę nic trudnego – potem już ...

miniGLUSI001_200Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym III Europejskiego Festiwalu Sztuki Osób Niesłyszących

O tym problemie nikt nie chce słuchać. A gdy się o nim miga wielu odwraca głowę udając, że nie rozumieją o co chodzi. A to naprawdę nic trudnego – potem już z łatwością można sobie wyobrazić jak koszmarne konsekwencje rodzi ten problem.

Ponad 80% osób głuchych zdolnych do pracy jest bezrobotnych. W Hiszpanii jest to nieco ponad 17%, w Szwecji mniej niż 10%. Głuchy amerykański nastolatek ma do wyboru blisko 110 zawodów, w których może się kształcić korzystając z fachowej pomocy tłumaczy i wyspecjalizowanych placówek. W Polsce ten wybór sprowadza się do kilkunastu zawodów – głównie prostych, fizycznych prac nie wymagających kontaktu interpersonalnego. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze do niedawna w Polsce przepisami osoba głucha mogła zawieźć samochodem swoją pięcioosobową rodzinę nad morze, nie wolno jej za to było przewieźć tym samym autem kartonu pączków z cukierni do klienta.

Ta wystawa nie objawia jakiejś uniwersalnej prawdy o sytuacji głuchych w Polsce. Jest za to moim spotkaniem z osobami niesłyszącymi.  Ich środowisko uchodzi w Polsce za niezwykle zamknięte i hermetyczne. I takie często jest. Nie oznacza to jednak, że ich świat jest całkowicie niedostępny. Głuchym trzeba dać się poznać by zaczęli snuć o sobie swoje historie. Wiele z tych historii, wbrew temu co słyszący myślą o świecie głuchych, kończy się happy endem. Ale wszystkie one zawierają element tragedii.

- Ja krzyczeć nie mogę – zamigała do mnie kiedyś jedna z bohaterek tej wystawy.

Ktoś musi krzyczeć za głuchych.

Filip Springer / VISAVIS.PL

Filip Springer  - (ur.1982) -  absolwent Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Instytutu Dziennikarstwa Polskapresse. Fotograf i dziennikarz.

Od 2008 roku członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl.
Reportaże ilustrowane jego zdjęciami regularnie publikuje dziennik "Polska The Times" i tygodnik "Polityka". Publikował też w,  "Newsweeku", "Przekroju", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku", „The Reader’s Digest”, miesięczniku „Press” i  "Tygodniku Powszechnym".
Fotokasty jego autorstwa prezentowane były w trakcie I Festiwalu Fotodokumentu w Poznaniu (2008) oraz I Międzynarodowego Przeglądu Fotokastów w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2009).

Z aparatem podążył do Rumunii śladami książek Andrzeja Stasiuka, w Irlandii fotografował polskich emigrantów, w Ulsterze obserwował pozostałości krwawej wojny w dziesięć lat po jej zakończeniu. Od kilku lat dokumentuje przemiany w społeczności rybaków żyjących w miasteczku Nowe Warpno na Pomorzu Zachodnim. Realizuje wieloletni projekt fotograficzny na temat wpływu architektury i rozwiązań urbanistycznych na relacje społeczne. Jest laureatem kilku edycji konkursu Wielkopolska Press Photo oraz zdobywcą pierwszej nagrody w prestiżowym konkursie „Ekologia w obiektywie 2009” organizowanym przez firmę Bayer Polska. Mieszka i pracuje w Poznaniu.


Łódź, ul. Piotrkowska 104, wystawa czynna od 9 września