Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Ja krzyczeć nie mogę
wtorek, 18 maja 2021

Ja krzyczeć nie mogę
środa, 26 sierpnia 2009 00:49    Drukuj Email

miniGLUSI001_200Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym III Europejskiego Festiwalu Sztuki Osób Niesłyszących

O tym problemie nikt nie chce słuchać. A gdy się o nim miga wielu odwraca głowę udając, że nie rozumieją o co chodzi. A to naprawdę nic trudnego – potem już z łatwością można sobie wyobrazić jak koszmarne konsekwencje rodzi ten problem.

Ponad 80% osób głuchych zdolnych do pracy jest bezrobotnych. W Hiszpanii jest to nieco ponad 17%, w Szwecji mniej niż 10%. Głuchy amerykański nastolatek ma do wyboru blisko 110 zawodów, w których może się kształcić korzystając z fachowej pomocy tłumaczy i wyspecjalizowanych placówek. W Polsce ten wybór sprowadza się do kilkunastu zawodów – głównie prostych, fizycznych prac nie wymagających kontaktu interpersonalnego. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze do niedawna w Polsce przepisami osoba głucha mogła zawieźć samochodem swoją pięcioosobową rodzinę nad morze, nie wolno jej za to było przewieźć tym samym autem kartonu pączków z cukierni do klienta.

Ta wystawa nie objawia jakiejś uniwersalnej prawdy o sytuacji głuchych w Polsce. Jest za to moim spotkaniem z osobami niesłyszącymi.  Ich środowisko uchodzi w Polsce za niezwykle zamknięte i hermetyczne. I takie często jest. Nie oznacza to jednak, że ich świat jest całkowicie niedostępny. Głuchym trzeba dać się poznać by zaczęli snuć o sobie swoje historie. Wiele z tych historii, wbrew temu co słyszący myślą o świecie głuchych, kończy się happy endem. Ale wszystkie one zawierają element tragedii.

- Ja krzyczeć nie mogę – zamigała do mnie kiedyś jedna z bohaterek tej wystawy.

Ktoś musi krzyczeć za głuchych.

Filip Springer / VISAVIS.PL

Filip Springer  - (ur.1982) -  absolwent Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Instytutu Dziennikarstwa Polskapresse. Fotograf i dziennikarz.

Od 2008 roku członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl.
Reportaże ilustrowane jego zdjęciami regularnie publikuje dziennik "Polska The Times" i tygodnik "Polityka". Publikował też w,  "Newsweeku", "Przekroju", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku", „The Reader’s Digest”, miesięczniku „Press” i  "Tygodniku Powszechnym".
Fotokasty jego autorstwa prezentowane były w trakcie I Festiwalu Fotodokumentu w Poznaniu (2008) oraz I Międzynarodowego Przeglądu Fotokastów w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2009).

Z aparatem podążył do Rumunii śladami książek Andrzeja Stasiuka, w Irlandii fotografował polskich emigrantów, w Ulsterze obserwował pozostałości krwawej wojny w dziesięć lat po jej zakończeniu. Od kilku lat dokumentuje przemiany w społeczności rybaków żyjących w miasteczku Nowe Warpno na Pomorzu Zachodnim. Realizuje wieloletni projekt fotograficzny na temat wpływu architektury i rozwiązań urbanistycznych na relacje społeczne. Jest laureatem kilku edycji konkursu Wielkopolska Press Photo oraz zdobywcą pierwszej nagrody w prestiżowym konkursie „Ekologia w obiektywie 2009” organizowanym przez firmę Bayer Polska. Mieszka i pracuje w Poznaniu.


Łódź, ul. Piotrkowska 104, wystawa czynna od 9 września

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież