sobota, 23 listopad 2024

amerykanski_sen_080Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do udziału w rozpoczynającym się właśnie trzymiesięcznym cyklu wykładów, spotkań i koncertów towarzyszących wystawie "Amerykański sen" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wszystkie informacje o wystawie i programie znaleźć można na ...

amerykanski_sen_200Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do udziału w rozpoczynającym się właśnie trzymiesięcznym cyklu wykładów, spotkań i koncertów towarzyszących wystawie "Amerykański sen" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 Wszystkie informacje o wystawie i programie znaleźć można na stronie http://www.amerykanski-sen.pl/ a o samym programie na http://www.tynset.pl/

W tym tygodniu zapraszamy:

 7 lipca (wtorek) / Muzeum Narodowe – Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala "Pod Kozami"

18:00 – wykład

dr Piotr Winskowski

Prezentacyjność i autoprezentacyjność architektury amerykańskiej drugiej połowy XX w. Wykład będzie dotyczył form prezentacji, symboliki, prestiżu czy rangi społecznej instytucji, które mieściły się w budynkach publicznych wznoszonych w USA w XX wieku (sale koncertowe, wystawowe, muzea, biurowce). Prezentacyjność i autoprezentacyjność jako omawiana cecha architektury ujawni zarówno zakres wpływów europejskich, jak i amerykańską oryginalność – pionierskie, przestrzenne odpowiedzi na zmieniający się świat.

9 lipca (czwartek) / Muzeum Narodowe – Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala „U Samurajów"

18:00 – wykład

dr Anna Taszycka

Film drogi w kinie amerykańskim czasów kontrkultury. Film drogi (road movie) jako gatunek filmowy ukształtował się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Nadrzędnym tematem jest w nim podróż odbywana przez głównego bohatera (lub bohaterów). Staje się ona początkiem wewnętrznej przemiany, a także synonimem poszukiwania wolności. Bohaterami road movies są zazwyczaj buntownicy szukający swojej własnej drogi na marginesach społecznej rzeczywistości. Sztandarowym filmem drogi pozostaje do dziś „Swobodny jeździec” Dennisa Hoppera z 1969 roku. Film drogi jako gatunek filmowy stał się także nośnikiem ideologii kontestacji i kontrkultury.

12 lipca (niedziela) / Klub Alchemia, ul. Estery 5

21:00 – koncert

Raphael Rogiński

Tradycyjna muzyka amerykańska kojarzona jest oczywiście z gatunkami takimi, jak blues, folk czy country. Jak pojemne są te terminy, będzie się można przekonać podczas solowego koncertu Raphaela Rogińskiego, który zaprezentuje własne interpretacje klasycznych kompozycji, m.in. Johnny Casha, Boba Dylana, Johna Faheya czy Toma Waitsa.

Koncert zorganizowany we współpracy z Fundacją AudioTong i Klubem Alchemia

Wstęp wolny.