Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium UKRAIŃSKI WIECZÓR SZTUK
poniedziałek, 17 maja 2021

UKRAIŃSKI WIECZÓR SZTUK
czwartek, 18 czerwca 2009 01:00    Drukuj Email
fot. Alina Gabrel-KamińskaWernisaż wystawy malarstwa Wiktora Stiepanowicza Gritsiny (Galeria Kolumnowa).
Wernisaż wystawy fotografii Aliny Gabrel-Kamińskiej i Piotra Kędysia pt. „UKRAINA – w cztery oczy” (Galeria Fotografii Deka).
Finał Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Młodzieży Ponadgimnazjalnej (Galeria Kolumnowa)

Wiktor Stiepanowicz Gritsina urodził się na Ukrainie, w mieście Gajsin w obwodzie Winnica, 7 września 1970 r. ukończył Wydział Artystyczno-Graficzny w Odessie w 1992 roku w specjalności nauczyciel rysunków. Pracował w szkole. Teraz maluje obrazy o tematyce pejzażu, martwej natury oraz portrety. Brał udział w wystawach w Winnicy i Kijowie. Mieszka i pracuje w Gajsin.

„UKRAINA – w cztery oczy”

fot. Alina Gabrel-Kamińska"Podwórza Lwowa są brudne, zniszczone i odrapane. Mimo to zakochałam się w nich. Poznając ciemne zaułki kamienic naznaczonych czasem spotykałam wszędzie czarodziejskie koty, których obecność potęgowała magiczną i niecodzienną atmosferę. Wiem że fotografie mimo wszystko nie oddadzą tej atmosfery. Dla mnie Lwów stał się miejscem wyjątkowym. Jego zakamarki, ciemne korytarze, stare kamienice i podwórka pełne starych rzeczy, samochodów, ilekroć o nich myślę, powodują przyjemne dreszcze. Wchodząc w kolejną bramę czułam się jak odkrywca, który jako pierwszy znalazł skarb. Miałam usta otwarte z wrażenia, ręce szeroko rozpostarte, chciałam to wszystko pochłonąć, zapamiętać. Pewnie dla innych są to miejsca zwyczajne, pospolite a nawet odpychające, lecz ja znalazłam w nich swój mały raj. Pulsuje w nich niesamowita moc i ciepło ludzi, które sprawiło, że chcę tam powrócić... I te koty...."

Alina Gabrel-Kamińska

fot. Piotr Kędyś„Pojechałem do Kijowa dokładnie rok po zwycięstwie Pomarańczowej Rewolucji. Na Majdanie Niezależnosti, głównym placu stolicy zgromadziły się wielotysięczne tłumy. Ludzie przybyli tu, by świętować odzyskanie niepodległości. Przyjechali z najodleglejszych zakątków Ukrainy: Charkowa, Żytomierza, ze Lwowa.

…odniosłem wrażenie, że 30 – 40 latkowie, którzy przed rokiem przeprowadzili przemiany na Ukrainie nie przyszli dzisiaj na Majdan. Są zmęczeni sporami rządzących, więc zajęli się swoimi sprawami. Na placu widać głównie młodzież i emerytów. Przyszli popatrzeć na polityków, których znali dotąd tylko z telewizji. Wszystko przypomina mi to majówkę w listopadzie. Taki piknik na skraju Drogi.

Piotr Kędyś

Alina Gabrel-Kamińska – rocznik ’80. Absolwentka Mechaniki i Budowy Maszyn PB. Była prezes Studenckiej Agencji Fotograficznej w Białymstoku, obecnie jej członek honorowy.  Ma na swoim koncie kilka nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Zdobyła m.in. wyróżnienie w konkursie Canona w 2001 r.

fot. Piotr Kędyśfot. Piotr KędyśPiotr Kędyś - Absolwent Filologii Polskiej. Studiował też Public Relations i Reklamę na Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przez 3 lata pracował m.in. jako fotograf Prezydenta Miasta. Ostatnio Organizator białostockiej edycji Galerii Bezdomnej. W latrach 2005-2008 Vice-prezes Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Student Warszawskiej Szkoły Fotografii Mariana Schmidta. Swoją przygodę z fotografią zaczął od radzieckiego aparatu Marki SMIENA otrzymanego z okazji Pierwszej Komunii. Obecnie pracuje w technice cyfrowej jak i tradycyjnej. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Strona autora: www.gallery35mm.com .


Dom Kultury Chwałowice   www.chwalowice.pl, Rybnik, ul. 1 Maja 95, wystawy czynne od 19 czerwca do 30 sierpnia

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież