Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium „przez most”
niedziela, 09 maja 2021

„przez most”
wtorek, 09 czerwca 2009 14:40    Drukuj Email
AKCJA POSZUKIWAWCZA
- czy w swoich zasobach masz fotografię Brooklyn Bridge?
Wystawa „przez most" - nawiązując dialog z tematem przewodnim wystawy "American Dream" w Muzeum Narodowym w Krakowie, której towarzyszy - porusza kwestię dążenia do spełnienia wielkich marzeń, osiągnięcia sukcesu na światową skalę, doścignięcia nieosiągalnego celu...
Wszyscy zainteresowani udziałem w projekcie mogą przynieść swoje prace w przyszłym tygodniu (8-10 czerwca) między godz. 10 a 14 do Galerii Pauza (ul. Floriańska 18/5, Kraków). Fotografie przedstawiające Brooklyn Bridge (do 1Mb) przesyłać można również mailowo na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

"przez most" jest prezentacją różnorodnych wizji ikonicznego „obiektu” amerykańskiej kultury - Brooklyn Bridge. Na ekspozycję złożyły się fotografie autorstwa zarówno profesjonalnych fotografików i uznanych Artystów, jak i amatorów. Różnorodność stylistyczna fotografii podkreślona została zróżnicowaniem formatów prezentowanych obiektów. „przez most” - nawiązując dialog z tematem przewodnim wystawy "American Dream" - porusza kwestię dążenia do spełnienia wielkich marzeń, osiągnięcia sukcesu na światową skalę, doścignięcia nieosiągalnego celu…

Konsekwentne wykorzystanie medium fotograficznego w ramach tej wystawy, zestawienie prac uznanych Artystów i prac amatorów, dało również podstawy do obserwacji roli fotografii we współczesnej sztuce. Fotografia, będąc często narzędziem dokumentalistów, jest również wykorzystywana przez Artystów. Czy to nurt dokumentalistyczny czy też artystyczny okaże się wiodącym w ramach wystawy? Czy jedno wyklucza drugie?

Bogactwo dróg i „mostów” prowadzących do celu jest zagadnieniem, nad którym zatrzymuję się w tym projekcie. Wystawa jest sposobem zbadania kwestii statusu Artysty oraz dążenia do uzyskania tego statusu przez amatorów. Czy stworzenie tej jednej właściwej fotografii, obecność w odpowiednim miejscu w odpowiedniej chwili, może sprawić, że sława stanie się udziałem właśnie tej osoby? Może właśnie „przez most” autor którejś z zaprezentowanych fotografii dołączy do grona Artystów?

W kulturze amerykańskiej fotografia traktowana jest na równi z innymi dziedzinami sztuki. W Polsce jej pozycja nadal jest niższą niż dziedzin "klasycznych" jak malarstwo czy rzeźba. Wystawa "przez most", łącząc elementy obu kultur, będzie okazją do analizy również tego tropu.

Ekspozycję poprzedziły szeroko zakrojone poszukiwania oraz działania badawcze. Na tym etapie odbyła się seria wizyt studyjnych, aby – często wśród archiwaliów oraz materiałów wcześniej nieprezentowanych – odnaleźć fotografie na potrzeby wystawy. Szeroko zakrojone były również działania mające na celu uzyskanie materiałów amatorskich – akcja poszukiwawcza prowadzona była metodami bezpośrednimi, jak i poprzez media. Pozyskane w ten sposób materiały zostaną skatalogowane, a część spośród nich - wybrana do ekspozycji.

Kurator wystawy Karolina Harazim


Galeria Pauza,Kraków, ul. Floriańska 18/5

Pauza, Kraków, ul. Floriańska 18/3

http://www.galeriapauza.pl/ , wystawa czynna od 4 do 30 lipca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież