Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Salon Niebieski
piątek, 16 kwietnia 2021

Salon Niebieski
czwartek, 28 maja 2009 01:26    Drukuj Email
Suwalskiej Grupy Twórczej

Wystawa fotografii Salon Niebieski Suwalskiej Grupy Twórczej jest kolejną po Rozdrożach prezentacją Grupy w galerii PAcamera w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. W wystawie bierze udział czternastu autorów, niekoniecznie związanych zawodowo z fotografią, których łączy pasja fotografowania; Maria Karna, Amelia Sikorska, Marzena Strzyżewska, Ewa Radzewicz, Jolanta Grabowska, Tadeusz Smagacz, Henryk Milewski, Krzysztof Mierzejewski, Szymon Jasionowski, Bogusław Wasilewski, Marek Wasilewski, Marcin Wróbel, Paweł Pojawa i Andrzej Zujewicz. Na Salonie Niebieskim można zobaczyć najnowsze ich prace, w mniejszym lub większym stopniu interpretujące hasło Niebieski. Każdy uczestnik wystawy podszedł do tego hasła bardzo indywidualnie, stąd duża różnorodność pomysłów. Niektórzy autorzy prezentują zdjęcia o jakby reporterskim charakterze, inni inspirują się pięknem dzikiej przyrody, naturą, jeszcze inni doszukują się pewnych anegdot, historii lub studiują czystą, abstrakcyjną formę koloru, geometrię, powtarzalność kształtu, symbolikę koloru, jego znaczeniowość. Walory artystyczne, twórcza swoboda wyrazu, poszukiwania nowych rozwiązań formalnych, to niektóre założenia ideowe wystawy. Wspólna wystawa to doskonała forma integracji środowisk twórczych. To też bardzo dobra forma dialogu z odbiorcą i przekazu wartości artystycznych, estetycznych, uwrażliwiania na otaczające nas piękno, odkrywania obecności obok nas drugiego człowieka. Tak też jest w przypadku wystawy Salon Niebieski SGT.

Kurator wystawy
Andrzej Zujewicz


Suwalska Grupa Twórcza działająca przy galerii fotografii PAcamera zawiązała się w lutym 2006 roku. Odbyło się wtedy pierwsze spotkanie dziesięciu osób zainteresowanych fotografią i pragnących podnosić swoje umiejętności w tym medium. Od tej pory artyści Suwalskiej Grupy Twórczej odbyli wiele wypraw fotograficznych, swoje prace pokazują na wspólnych i indywidualnych wystawach oraz projekcjach.             
Do ciekawszych działań Grupy należy zaliczyć dokumentację fotograficzną wigierskiego krzyża w Zatoce Krzyżańskiej – instalacji Gustawa Zemły i Zdzisława Jaroszka - którą można było oglądać w galerii Chłodna 20 podczas wystawy rzeźby Gustawa Zemły (2006), projekcje – pokazy multimedialne; Andrzeja Sidora, Stanisława J. Wosia, Marka Wasilewskiego, Krzysztofa Mierzejewskiego, Jacka Juszkiewicza, Grupa brała udział w Festiwalu Humoru „Why not?” w Mariampolu na Litwie (2006), w Rybnickim Festiwalu Fotografii (2009), w zbiorowej wystawie fotografików z Olity i Suwałk "Pobrzeżna egzystencja" (2007), zorganizowane zostały międzynarodowe plenery fotograficzne "Fotoinspiracje" w Mikaszówce w 2007 roku oraz w Rosochatym Rogu w roku 2008, "Rozdroża" - pierwsza tematyczna wystawa prezentowana oprócz Suwałk także w Waren w Niemczech w ramach wymiany kulturalnej miast Suwałk i Waren (2008).
Przewodnikiem i założycielem Grupy jest Andrzej Zujewicz – instruktor ROKiS-u.


Galeria PACamera,
ROKiS,
Suwałki, ul. Noniewicza 71,
wystawa czynna od 5 czerwca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież