środa, 17 lipiec 2024
– czyli przegląd fotokastów ze Śląska.

fpr-logo2 080Pierwsza edycja cyklicznego przeglądu opartego na prezentacji fotokastów z całego Śląska odbędzie się 23.02.2013 r. Organizatorem FPR 2012 jest Herbaciarnia White Monkey w Rybniku. Temat został ujęty na tyle luźno, by każdy mógł swobodnie przedstawić miniony rok swoim …

– czyli przegląd fotokastów ze Śląska.

fpr-plakat-bp 150Pierwsza edycja cyklicznego przeglądu opartego na prezentacji fotokastów z całego Śląska odbędzie się 23.02.2013 r. Organizatorem FPR 2012 jest Herbaciarnia White Monkey w Rybniku. Temat został ujęty na tyle luźno, by każdy mógł swobodnie przedstawić miniony rok swoim obiektywem.

- Opowiedz o tym jak przeżyłeś swój rok 2012. Czy to był rok pięknych wschodów słońca? A może niezwykłych wydarzeń w twoim życiu? Realizowałeś fotoreportaż o ludziach z marginesu? Albo dokumentowałeś swoje codzienne otoczenie, czy wyjazdy zagraniczne? Do 18. lutego czekamy na Twoją pracę. - zachęca do zgłoszeń pomysłodawca przeglądu, fotoreporter Wirtualnej Polski -  Damian Wis.

Głównym recenzentem przeglądu jest Arkadiusz Ławrywianiec –sekretarz ZPAF Okręgu Śląskiego, fotoreporter Dziennika Zachodniego od 1994 r.,  wykładowca w Policealnej Szkole Fotograficznej „FOTOEDUKACJA” w Katowicach.

Przegląd nie ma charakteru typowego konkursu, z ocenianiem i przyznawaniem miejsc. Podsumowaniem FPR będzie wystawa wybranych prac w formie fizycznej galerii zdjęć w Herbaciarni i u partnerów przeglądu (m.in. Fundacja Elektrowni Rybnik, Galeria Smolna), możliwy także wybór jednego lub dwóch artystów do wystawy osobistej. Przegląd ma na celu upowszechnianie nowej multimedialnej formy prezentowania fotografii, jaką jest fotokast.

- Fotokast to nic innego jak połączenie w jedną całość możliwości, jakie dają współczesne aparaty. Zdjęcia pojedyncze i seryjne, ujęcia filmowe i nagrania dźwiękowe można połączyć w jedną całość, dodać do nich teksty, czy grafikę. Oczywiście nie wszystkie te elementy są obligatoryjne. Czasami wystarczy tylko fotografia i odpowiednia muzyka. Żadnych sztywnych reguł! Dlaczego fotokast nie miałby być zbiorem impresyjnych zdjęć przechodzących jedno w drugie? Albo pośród tych zdjęć nie miałaby znaleźć się wstawka oparta na kolejnych etapach fotomontażu, czy edycji zdjęcia? Niech twój fotokast nie będzie typowy, niech stanie się instalacją fotograficzno-dźwiękową! Baw się możliwościami aparatu i zasobami twojego archiwum! – opowiada o fotokaście Damian Wis.