środa, 17 lipiec 2024

now 080Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na:

WOJCIECH ZAMECZNIK NOW - WERNISAŻ WYSTAWY
I ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE DLA PROJEKTANTÓW

- 28 września, godzina 17.00 wernisaż wystawy Zamecznik Now! …

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na:
WOJCIECH ZAMECZNIK NOW - WERNISAŻ WYSTAWY
I ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE DLA PROJEKTANTÓW

- 28 września, godzina 17.00 wernisaż wystawy Zamecznik Now!
otwarcie w ramach Warsaw Gallery Weekend >>>
gdzie: siedziba Fundacji, Andersa 13, klatka VII, domofon 112
kuratorka: Karolina Lewandowska
aranżacja: Jan Strumiłło
wystawa czynna do 4 listopada 2012
- 28 września, godzina 18.00 wręczenie nagród w konkursie dla projektantów Zamecznik Now
gdzie: Stacja Muranów, ul. Andersa 13
sponsor nagród: Samsung Electronics Polska
- 28-30 – Warszaw Gallery Weekend – galeria Fundacji otwarta pt.: 17-22, sob., niedz.: 12-19, przez cały weekend wszystkie wydawnictwa Fundacji dostępne w promocyjnej cenie – 20 %!

zamecznik now
po lewej: Wojciech Zamecznik, próba do plakatu festiwalu „Warszawska Jesień”, 1965
po prawej: plakat, Filip Tofil, I nagroda w konkursie Zamecznik Now!
Wojciech Zamecznik (1923-1967), wybitny grafik, jeden z twórców Polskiej Szkoły Plakatu, w swoich realizacjach graficznych konsekwentnie stosował fotografie własnego autorstwa. Przetwarzał je, eksperymentując z różnym technikami światłoczułymi, tworzył abstrakcyjne zapisy świetlne jako motywy do przyszłych plakatów i okładek lub wykorzystywał, nacechowane niezwykłą wrażliwością formy, fotografie dokumentalne, robione na co dzień i podczas podróży.
Okres, w którym związki fotografii i grafiki były najciekawsze i najbardziej intensywne, to lata 1959-1965, i z tego też czasu pochodzą pokazywane na wystawie realizacje. Dzięki pracy nad doskonale zachowanym archiwum artysty możliwe jest prześledzenie kolejnych etapów powstawania makiety plakatu, pokazanie stadiów początkowych, skoncentrowanych na poszukiwaniu właściwego materiału fotograficznego, po wersje finalne z wprowadzonym kolorem i liternictwem. Wystawie towarzyszy publikacja z tekstem Karola Sienkiewicza, zaprojektowana przez Rafała Benedeka.
Pokaz jest częścią programu „Żywe archiwa” realizowanego przez Fundację AF od 2011 roku i dofinansowany został ze środków MKiDN.
Podczas wieczoru zapraszamy na uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursu Zamecznik Now! Wśród nagrodzonych: Filip Tofil (I nagroda), Jacek Rudzki (II nagroda), Radosław Wesołowski (I wyróżnienie), Marta Bacia (II wyróżnienie), Aleksander Czyż (III wyróżnienie).
Dwie główne nagrody to wysokiej klasy aparaty ufundowane przez firmę Samsungs Electronics Polska - Smart Foto NX20 i Samsung EX1.
Podczas weekendu galerii zapraszamy także na kiermasz wydawnictw Fundacji. Wszystkie książki dostępne będą z 20 % rabatem. W dniu wernisażu, obok publikacji towarzyszącej wystawie, także premiera drugiego wydawnictwa:
Zbigniew Dłubak, Struktura ciała, zaprojektowana przez Błażeja Pindora
Czytaj o Wojciechu Zameczniku>>>
Zobacz galerię prac finalistów konkursu Zamecznik Now>>>
Czytaj o Warsaw Gallery Weekend>>>

Lokal przy ulicy Andersa 13 wykorzystywany jest na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.