Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Muzeum Prywatnej Wyobraźni
czwartek, 15 kwietnia 2021

Muzeum Prywatnej Wyobraźni
piątek, 29 czerwca 2012 20:09    Drukuj Email

logos
Galeria Asymetria zaprasza Państwa na otwarcie projektu:

Muzeum Prywatnej Wyobraźni

… w ramach którego zobaczymy pierwszą odsłonę MPW prezentującą pracę Jerzego Lewczyńskiego oraz posłuchamy wykładu wybitnego kolekcjonera druków awangardowych Pana Jana Strausa, pt. Fotografia na okładce polskiej książki międzywojennej- rozdział z dziejów grafiki reklamowej. Wykładowi będzie towarzyszyć projekcja skanów okładek książek z jego kolekcji. Ponadto podczas inauguracji MPW zostanie rozkolportowane wśród gości wydanie art-zinu „Linie” specjalnie przygotowanego na tę okazję.

Czas wydarzenia: czwartek, 5 lipca 2012, godzina 19.00

Miejsce: Galeria Asymetria/Dom Funkcjonalny, ul. Jakubowska 16, Warszawa

1

Fotografia anonimowa

MPW / Oświadczenie
„My tu siedzimy i oglądamy fotografie, a bohaterowie leżą pod ziemią. Czy to w porządku?”

Jerzy Lewczyński

Obrazy przychodzą i odchodzą jak wiatr, nie wiadomo skąd i dokąd. Ta ich tajemnicza okoliczność zjawiania się może nas dopaść w każdej chwili np. podczas wizyty w muzeum albo podczas zmywania naczyń czy we śnie. Czasem wydaje się nam, że obrazy te nie mają żadnego materialnego wzoru i chcemy je utrwalić. Czasem odnajdujemy je w postaci fotografii czy widoków i próbujemy ułożyć je w zestaw. Układ ten budzi w naszej wyobraźni nowy obraz który jest naszą prywatną tajemnicą, której sami do końca nie pojmujemy, a jednak stanowiącą naszą wizję szczególną, o wartości totalnej dla jego twórcy. „Każdy” przecież nosi w sobie obrazy które mają dla niego samego niepowtarzalny sens.

Archeolog fotografii Jerzy Lewczyński napisał:

Uważałem, że powiedzenie za pomocą tylko jednego obrazu – prawdy o świecie o tym co ja widzę, jest niemożliwe. Fotografia wymaga pewnej sekwencji, wobec tego tworzyliśmy takie zestawy sekwencyjne, które przedtem były pokazywane w Gliwicach na „Pokazie Zamkniętym” w 1959 roku razem ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem.

W języku Andre Malraux i Jerzego Lewczyńskiego nasza sekwencja stanowi tzw. trzecią rzeczywistość. I właśnie kiedy zaczynamy ją czytać, odkrywamy przestrzeń Muzeum Prywatnej Wyobraźni.

Stworzenie przestrzeni MPW to krok w kierunku działania na polu archeologii fotografii. MPW to ściana w korytarzu galerii o powierzchni 2 m na 3 m, gdzie widoki zestawu pokazane zostają jako obraz trzeciej rzeczywistości.

Widok zestawu działa na kalkę myślową i emocjonalną obserwatora, obnażając swoją nieprzystawalność do świata sensów innych odbiorców. Dopiero kiedy następuje pomiędzy nami spotkanie, ujawnia się sens, który zostaje odczytany w toku naszej komunikacji.

Następny etap to przeźroczystość medium, które uświadamia nam, że zestaw obrazów, fotografii, dokumentów w tzw. trzeciej rzeczywistości nie może zostać do końca zrozumiany. To przeżycie jest celem celów w przestrzeni MPW.

Rafał Lewandowski

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież