Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Grzegorz Sztwiertnia „SERIAL”
czwartek, 15 kwietnia 2021

Grzegorz Sztwiertnia „SERIAL”
wtorek, 12 maja 2009 11:58    Drukuj Email

Wystawa „Serial” w BWA Wrocław jest najpełniejszym, jak do tej pory, przeglądem filmowej twórczości  Grzegorza Sztwiertni. 
Zestawiając starsze i zupełnie nowe prace wideo na potrzeby tego specjalnego pokazu, artysta nawiązuje do fenomenu serialu - telewizyjnego formatu, którego metraż i pełna powtórzeń dramaturgia pozwala na „nieograniczone czasem” rozwijanie wątków i problemów. Dobór prac ujawnia typowe źródła inspiracji Sztwiertni odnajdywane w konkurencyjnych obszarach opisu rzeczywistości: medycynie, nauce, filozofii czy historii sztuki. Odniesienia do historii filmu, wywiedzione z praktyki klinicznej obrazy choroby, cytaty z traktatów o języku artysta łączy w nowe eksperymentalne filmowe całości operujące fascynującym malarza językiem obrazu. Specjalna część wystawy zostanie poświęcona wieloletniej współpracy z Andrzejem Musiałem, modelem z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który jest częstym aktorem w realizacjach filmowych Sztwiertni. Na ekspozycji zostaną pokazane także instalacje Grzegorza Sztwiertni, które
dookreślą jej narrację.
Najstarszy film pokazywany na wystawie, „Historie de Folie”, pochodzi z 1999 roku. Choć trudno w to uwierzyć, pokazywany był jak do tej pory tylko raz. Wśród innych realizacji będziemy mogli zobaczyć filmy: „Mission Impossible”, „Prawda i metoda”, „Historia filmu czeskiego”, „Mój przewodnik” i kilkuczęściową „Historię Teatru Polskiego”, której premiera odbyła się na wystawie „Performer” w warszawskiej Zachęcie (przy powstawaniu filmu współpracowali kuratorzy BWA Wrocław i Ośrodek Twórczości Jerzego Grotowskiego).

Szczegółowe zapowiedzi filmów przeczytać można na stronie wystawy: www.bwa.wroc.pl

kuratorzy: Patrycja Sikora, Piotr Stasiowski,
galeria Awangarda, Wrocław, ul. Wita Stwosza 32, wystawa czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. 11 – 18 od 16 maja do 14 czerwca 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież