środa, 17 lipiec 2024

Bogdan_Dziworski_1_080Leica Gallery Warszawa i Warszawska Szkoła Filmowa, zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Bogdana Dziworskiego pod tytułem „Podchody i inne gry towarzyskie”.
Wystawa prezentuje 36 czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni trzydziestu lat. …

Leica Gallery Warszawa i Warszawska Szkoła Filmowa, zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Bogdana Dziworskiego pod tytułem „Podchody i inne gry towarzyskie”.
Wystawa prezentuje 36 czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni trzydziestu lat.

Bogdan_Dziworski_1

Obok obrazów bardzo znanych, które wpisały się w historię polskiej fotografii, premierę będą miały zdjęcia wcześniej niepublikowane, odkryte w archiwum artysty.
Tematyka wystawy to relacje damsko-męskie, ich niuanse i subtelności, pierwsze uczucia i zaloty uchwycone nadzwyczaj czujnym okiem fotografa. Obserwacja prostych zachowań zwykłych ludzi, istota męskości i kobiecości. Świat uczuć, który Bogdan Dziworski odkrywa dla widza jakby na nowo. Emocje, pokazane prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Te kadry to obowiązkowa lekcja fotografii z wybitnym nauczycielem.

Bogdan_Dziworski_2

Bogdan Dziworski, to artysta, który wydaje się mieć kamerę i aparat fotograficzny „wrośnięty w oko i dłoń”. Jego fotografie zatrzymują ulotne momenty, niewidzialne nawet dla uważnego obserwatora. O fotografowaniu mówi: Interesujący jest tylko człowiek. Trzeba umieć znaleźć temat uniwersalny. Trzeba umieć zrobić go tak, żeby był dla wszystkich zrozumiały. (…) Dobre zdjęcie, to zdjęcie zrobione w dobrym momencie. Dobry moment jest wtedy, kiedy to daje wynik. (…) Leica to genialny aparat. Do dziś nią fotografuję. (…) Analog wymaga zastanowienia i pracy myślowej. Trzeba korzystać z głowy. To jest przygoda z aparatem i chcę do tego wrócić.”

Wystawa jest efektem współpracy Autora z Warszawską Szkołą Filmową  (w której Dziworski uczy m.in. fotografii), oraz z polskim przedstawicielem Leiki, który objął opieką archiwum fotograficzne Bogdana Dziworskiego. Jego bogaty dorobek fotograficzny jest archiwizowany i katalogowany, tak aby te unikalne kadry przetrwały dla przyszłych pokoleń.

Bogdan Dziworski, fotograf, operator, reżyser, scenarzysta filmowy. Ur. 8 grudnia 1941 r. w Krynicy; Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiT z 1965 roku. Przez wiele lat związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Wykładowca i dziekan Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików, oraz ZAIKS-u. Autor ponad 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych, laureat wielu międzynarodowych nagród.

Bogdan_Dziworski_3

Fotografie Bogdana Dziworskiego prezentowane były na wielu indywidualnych wystawach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu  i Berlinie.
Albumy fotograficzne:My View. Polish Impressions in Photography, Hannibal Verlag 1981; 1/250 sekundy; Fotografia polska - Bogdan Dziworski; Blicke: Passanten 1930 bis heute, Aus der Fotosammlung der Albertina – album zbiorowy, tamże m.in. Henri Cartier-Bresson, Robert Frank, David Goldblatt.

Wernisaż będzie wyjątkową, bardzo rzadką okazją do spotkania z fotografem.

Bogdan Dziworski – Podchody i inne gry towarzyskie
Wernisaż: 25 maja 2011 r., godz. 18:00
Termin: od 25 maja do 6 lipca 2011 r.

Leica Gallery
Centrum Handlowe BlueCity
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 179, poziom +1
Wstęp wolny

Patroni medialni wystawy:
Fotografiakolekcjonerska.pl
Artinfo.pl
Zwierciadlo.pl
Przekrój
FOTO
Fotopolis
Culture.pl
6x7 Art
finelife.pl
MojeMiasto.pl