środa, 17 lipiec 2024

080Zaproszenie na wernisaż w Galerii Obok ZPAF (29 września godz. 19)!

Wszystkich przyjaciół, gości i widzów Galerii Obok ZPAF pragnę zaprosić na nową wystawę w Galerii Obok ZPAF.

Tym razem zaprezentujemy Państwu dokument o pewnej wyjątkowej, afrykańskiej społeczności …

 

 

Zaproszenie na wernisaż w Galerii Obok ZPAF (29 września godz. 19)!

kibera-zaproszenie

Wszystkich przyjaciół, gości i widzów Galerii Obok ZPAF pragnę zaprosić na nową wystawę w Galerii Obok ZPAF.

Tym razem zaprezentujemy Państwu dokument o pewnej wyjątkowej, afrykańskiej społeczności

autorstwa Małgorzaty Zduńczyk.

"(....)

Humanizm i współodczuwanie. Tak można w dwu słowach określić zbliżającą się wystawę Goni Zduńczyk w Galerii Obok ZPAF. Slumsy w Kiberze, jedne z większych skupisk wielkomiejskiej biedy obok Bombaju, Mexico City, Rio de Janeiro. Takie miejsce często wymusza na autorze wykonanie mocnych zdjęć, które nas Europejczyków może wzruszyć, wstrząsnąć, wzbudzić w nas emocje. Daleko trudniejszym zabiegiem jest próba wejścia w relację z fotografowaną osobą, zaprzyjaźnienie się i pokazanie jej w ludzkim wymiarze, w normalnej, szarej codzienności.

Autorka prowadząc fundację, współpracując z nią i fotografując wielu ludzi w Afryce, często przebywając na terenie slumsów miała okazję poznać życie Kibery od podszewki. Na jej zdjęciach nie zobaczymy jednak brudnych dzieci z wydętymi z głodu brzuchami, schorowanych pozbawionych opieki medycznej starców, młodocianych przestępców, policji i całego zła jakie kojarzy się z biedą, głodem, niskim poziomem edukacji. Ze zdjęć patrzą na nas dumni ludzie, aptekarz, fryzjerka, kobieta pracująca w sklepie, nauczyciel, lekarka. Nawet ćwiczący karate młodzi mężczyźni robią to w sposób zorganizowany (co ciekawy ich trenerem jest polski konsul). W chwilach wolnych od pracy ludziom tym towarzyszy taniec, śpiew, religia (kościół w Kiberze), sztuka.

Oczywiście rzeczywistość nie jest lukrowana i nikt nie zamierza zaprzeczać, że w Kiberze zdarzają się także inne obrazki. Autorce towarzyszyła jednak pewna idea, a którą można zamknąć w zdaniu jednego z bohaterów jej dokumentu - „ wy mówicie na to slumsy, my mówimy dom”. To zdanie świadczy o wysokiej samoświadomości mieszkańców, zaangażowaniu w ich małą społeczność, chęci zmiany swojego status quo lecz nie przez zmianę adresu, a przez zmianę swojego najbliższego otoczenia i ludzi z nim związanych. Dlatego wystawa Goni Zduńczyk, to spojrzenie na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców slumsów w Kiberze.

(...)"


Zapraszamy na wernisaż 29 września na godzinę 19, wstęp wolny.

Kurator: Anna Wolska