Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Małgorzata Zduńczyk
piątek, 16 kwietnia 2021

Małgorzata Zduńczyk
sobota, 25 września 2010 12:24    Drukuj Email

 

Zaproszenie na wernisaż w Galerii Obok ZPAF (29 września godz. 19)!

kibera-zaproszenie

Wszystkich przyjaciół, gości i widzów Galerii Obok ZPAF pragnę zaprosić na nową wystawę w Galerii Obok ZPAF.

Tym razem zaprezentujemy Państwu dokument o pewnej wyjątkowej, afrykańskiej społeczności

autorstwa Małgorzaty Zduńczyk.

"(....)

Humanizm i współodczuwanie. Tak można w dwu słowach określić zbliżającą się wystawę Goni Zduńczyk w Galerii Obok ZPAF. Slumsy w Kiberze, jedne z większych skupisk wielkomiejskiej biedy obok Bombaju, Mexico City, Rio de Janeiro. Takie miejsce często wymusza na autorze wykonanie mocnych zdjęć, które nas Europejczyków może wzruszyć, wstrząsnąć, wzbudzić w nas emocje. Daleko trudniejszym zabiegiem jest próba wejścia w relację z fotografowaną osobą, zaprzyjaźnienie się i pokazanie jej w ludzkim wymiarze, w normalnej, szarej codzienności.

Autorka prowadząc fundację, współpracując z nią i fotografując wielu ludzi w Afryce, często przebywając na terenie slumsów miała okazję poznać życie Kibery od podszewki. Na jej zdjęciach nie zobaczymy jednak brudnych dzieci z wydętymi z głodu brzuchami, schorowanych pozbawionych opieki medycznej starców, młodocianych przestępców, policji i całego zła jakie kojarzy się z biedą, głodem, niskim poziomem edukacji. Ze zdjęć patrzą na nas dumni ludzie, aptekarz, fryzjerka, kobieta pracująca w sklepie, nauczyciel, lekarka. Nawet ćwiczący karate młodzi mężczyźni robią to w sposób zorganizowany (co ciekawy ich trenerem jest polski konsul). W chwilach wolnych od pracy ludziom tym towarzyszy taniec, śpiew, religia (kościół w Kiberze), sztuka.

Oczywiście rzeczywistość nie jest lukrowana i nikt nie zamierza zaprzeczać, że w Kiberze zdarzają się także inne obrazki. Autorce towarzyszyła jednak pewna idea, a którą można zamknąć w zdaniu jednego z bohaterów jej dokumentu - „ wy mówicie na to slumsy, my mówimy dom”. To zdanie świadczy o wysokiej samoświadomości mieszkańców, zaangażowaniu w ich małą społeczność, chęci zmiany swojego status quo lecz nie przez zmianę adresu, a przez zmianę swojego najbliższego otoczenia i ludzi z nim związanych. Dlatego wystawa Goni Zduńczyk, to spojrzenie na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców slumsów w Kiberze.

(...)"


Zapraszamy na wernisaż 29 września na godzinę 19, wstęp wolny.

Kurator: Anna Wolska

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież