Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Kanał Augustowski po stronie białoruskiej
piątek, 16 kwietnia 2021

Kanał Augustowski po stronie białoruskiej
poniedziałek, 13 września 2010 17:24    Drukuj Email

– Aleksander Łosminski

IMG_0942----400

Koncepcję budowy Kanału Augustowskiego na początku XIX wieku uzasadniały względy ekonomiczno- gospodarcze, strategicznie ważne z perspektywy Królestwa Polskiego. Za sprawą traktu wodnego łączącego Wisłę i Niemen, możliwym stałby się transport towarów ku morzu Bałtyckiemu z wykluczeniem terytorium Prus, które windowały opłaty celne. Samo wdrażanie zamysłu stworzenia arterii transportowej okazało się skutecznym,  determinując korzystne modyfikacje w polityce celnej Prus. Mimo to prac nad budową Kanału nie przerwano. Majstersztyk myśli technologicznej: 18 śluz żeglownych i 29 regulujących poziom wody rzek i jezior zasilających Kanał, wyrównujących blisko pięćdziesięciometrową różnicę terenu  na stu kilometrach jego długości, dla transportowych statków i barek była zapewnieniem naturalnego napędu siłą nurtu.

IMG_4647---400

Na kartach swojej historii dramatycznie doświadczony wydarzeniami XX wieku. Za ich sprawą podzielony granicą państwa polskiego i białoruskiego. Obiekt nie tylko turystycznych fascynacji od lat trzydziestych minionego wieku, ale i  dewastującej siły agresji wojennej. Niczym niemy świadek upływającego czasu pielęgnuje pamięć i uczy o przeszłości, kryjąc w sobie nadal wiele tajemnic, potęgowanych nieprzeniknioną ciszą, na tle odgłosów natury i szumu wodospadów na przegrodach śluz.

IMG_4701----400

Po stu osiemdziesięciu latach istnienia w pełni zrekonstruowany i zmodernizowany na całym dwudziesto cztero kilometrowym odcinku białoruskim, nakładem ogromnej pracy trzech tysięcy osób i ponad ośmiuset maszyn. Poza trzema śluzami żeglownymi i jedną unikatową śluzą Niemnowo. Niedawno powszechnie niedostępne, a majestatycznie piękne tereny stanęły otworem dla tysięcy turystów- pasażerów statku motorowego Niemen, skonstruowanego celem wycieczek wodnych.

Zaangażowanie w działalność na rzecz rekonstrukcji unikatowego szlaku wodnego jednego z najaktywniejszych popularyzatorów idei odbudowy Kanału Augustowskiego -  Aleksandra Łosmińskiego, zaowocowało dziesiątkami programów radiowych i telewizyjnych, pięcioma filmami i trzema wystawami fotograficznymi autorstwa. Znany grodzieński tele i radiopublicysta, aktualnie dyrektor IP kanału Grodno Plus, deputowany Grodzieńskiej Rady Deputowanych Miasta, fotografik z zamiłowania, kierownik Fotograficznego Klubu Ludowego Grodno wydał  także album fotograficzny i przewodnik turystyczny po kanale i jego okolicy.

Składające się na ekspozycję zdjęcia, wybrane z tysięcy kadrów, całościowo i malowniczo przedstawiają obecny wygląd białoruskiego odcinka kanału, a sam Autor - niczym skarbnik wiedzy o perle Białorusi  i pasjonat jej piękna spróbuje nas nią zainteresować, a może nawet zachwycić.


Autorska Galeria Fotogarfii „Portret Świata“, Koszalin, ul. Mieszka I nr 25,

wystawa czynna od 12 września

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież