środa, 17 lipiec 2024

fot3_080Galeria Asymetria i Fundacja Archeologia Fotografii zapraszają na wystawę kultowego cyklu fotografii Tomka SikoryMarcina Mroszczaka Alicja w krainie czarów. …

 

Galeria Asymetria i Fundacja Archeologia Fotografii zapraszają na wystawę kultowego cyklu fotografii Tomka Sikory i Marcina Mroszczaka Alicja w krainie czarów.

fot3

 

Wernisaż: 16 września (czwartek) - godzina 19.00
Wystawa czynna: 17 września - 29 października 2010
Kurator: Rafał Lewandowski

Alicja w krainie czarów to kultowy cykl inscenizowanych fotografii, autorstwa fotografa Tomka Sikory i grafika Marcina Mroszczaka. Projekt powstał na przełomie 1978/1979 roku i składa się na niego 12 wielkoformatowych czarno-białych zdjęć malowanych aerografem, ilustrujących 12 wybranych rozdziałów z dwóch tomów książki Lewisa Carrolla. Praca nad cyklem, z wyjątkiem 3 fotografii wykonanych w telewizji polskiej, realizowana była całkowicie własnymi środkami, w gronie przyjaciół i znajomych, z wykorzystaniem samodzielnie budowanej scenografii, własnoręcznych kostiumów i charakteryzacji. Realizacja ilustracji do książki Carrolla, bliskiej zainteresowaniom obydwu autorów, pracujących w tym okresie m.in. nad projektami plakatów filmowych i teatralnych, stanowiła „ucieczkę od socjalistycznej rzeczywistości”, w świat nieskrępowanej wyobraźni. „Najważniejsze – jak mówi Tomek Sikora - jest to, że Alicja wpadając do dziury odkrywa rzeczywistość w której wszystko jest możliwe”. Prace, utrzymane w poetyce surrealizmu, oddają charakter literackiego pierwowzoru, przełamując jednocześnie konwencje panujące w ilustracji książkowej tego okresu.
Alicja w krainie czarów – prezentowana m.in. na Biennale Młodych w Paryżu w 1980 roku, oraz na wielu innych ekspozycjach w Polsce i za granicą, cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności i krytyków. W 1982 roku cztery prace z tej serii zostały zakupione przez Muzeum Sztuki w Łodzi.
W Asymetrii przypomnimy 10 prac z tego cyklu – oryginalnych, malowanych ręcznie odbitek w formacie 46 na 66 cm. Od dnia otwarcia wystawy będzie dostępna w sprzedaży limitowana edycja 9 współcześnie wykonanych przez autorów odbitek prac tego projektu.
Na wystawie prezentujemy także Album - powstały pod koniec lat 70-tych projekt oryginalnej książki autorskiej, a zarazem pierwszą długoterminową realizację duetu Sikora – Mroszczak. Praca powstała jako wyraz refleksji dotyczącej kondycji społeczeństwa w państwie socjalistycznym i prezentuje szereg portretów środowiskowych w konwencji reportażu. Wszystkie zdjęcia spaja powtarzająca się postać dziewczyny (Marzeny Mysłek) o niezmiennym wyrazie twarzy i charakterystycznym stroju. Album kończy się sekwencją obrazów z marzeń sennych, które stanowią zapowiedź późniejszych ilustracji do Alicji w krainie czarów.

fot2

Ekspozycja Alicja w krainie czarów/Album Mroszczaka i Sikory wpisuje się w strategię wystawienniczą Galerii Asymetria polegającą na odkrywaniu i powtórzeniu pokazów istotnych dla historii fotografii w Polsce.

Zapraszamy również na spotkanie z Tomkiem Sikorą - 7 października (czwartek) o godzinie 19.00, w Galerii Asymetria

Marcin Mroszczak (ur. 1950) Grafik, plakacista, zdobywca wielu międzynarodowych nagród.
Studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Odbył szereg praktyk w prestiżowych europejskich agencjach projektowych. W latach 1970-1981 – tworzył liczne plakaty filmowe i teatralne, autor plakatów do filmów Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza, Nikifor, czy spektakli teatralnych: Hamlet (z Andrzejem Krauze, Teatr Narodowy w Warszawie) Lot nad kukułczym gniazdem (Teatr Powszechny w Warszawie), Wesele, Król Henryk IV (Teatr im. Jaracza w Lodzi), Hamlet, Pat, Scapino (Raamtheater w Antwerpii). Pod koniec lat 70-tych, razem z Tomkiem Sikorą, tworzył autorskie książki ilustrowane. W 1981 roku jego prace reprezentowały Polskę na Biennale Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. W 1984 został uhonorowany przez wydawnictwo Macmillan Publishers, które umieściło go w gronie najwybitniejszych designerów i architektów XX wieku.
W okresie stanu wojennego przebywał w Belgii, gdzie zdobył doświadczenie w branży reklamowej i założył własną agencję, a także wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Po powrocie do Polski został współwłaścicielem i dyrektorem kreatywnym agencji Corporate Profiles (obecnie warszawski oddział agencji DDB) jednej z najbardziej nagradzanych polskich agencji reklamowych. Kampanie, których jest autorem (Lotto, Ikea, Lot, Tyskie) zdobywały wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach reklamowych.
Juror festiwalu reklamowego w Cannes w 2001 roku.
Przewodniczący jury 20-go Międzynarodowego Biennale Plakatu.

Tomek Sikora (ur. 1948) Fotograf, autor plakatów, ilustracji książkowych, projektów graficznych.
W wieku 22 lat wyjechał do Paryża, gdzie pracował w laboratorium Kodaka. Szkolił tam swój warsztat techniczny, a także wykonywał materiały reklamowe na potrzeby zakładu. Po powrocie do Polski w 1971 roku, przez kolejną dekadę pracował jako reporter m.in. w tygodniku Perspektywy (1972-1981). Drugim jego zajęciem w tym okresie było projektowanie plakatów filmowych i teatralnych, ilustracji, okładek płyt, kalendarzy. Współpracował wówczas z czołowymi grafikami (m.in. Andrzejem Krauze). Pod koniec lat 70-tych, wraz z Marcinem Mroszczakiem wykonał cykl Alicja w krainie czarów, który, obok wcześniejszego Albumu zaprezentował na Biennale Młodych w Paryżu w 1980 roku. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie m.in. wykładał w Victorian College of Arts, a przede wszystkim prowadził studio fotograficzne, pracując dla tamtejszych największych agencji reklamowych. Dwukrotnie – w 1991 i 1992 roku, otrzymał w Australii tytuł najlepszego fotografa reklamowego.
W drugiej połowie lat 80-tych dużo podróżował i pracował poza Australią – m.in. w Stanach Zjednoczonych i Azji. Niezależnie od fotografii komercyjnej, realizował projekty artystyczne, w tym limitowane edycje ilustrowanych książek dla dzieci i kalendarzy. Od 1996 roku przebywa i pracuje w Polsce i Australii. Począwszy od 1999 roku realizuje cykl Przeźroczystość rzeczy, wielokrotnie prezentowany w galeriach w kraju i na świecie. W 2001 roku, razem z Andrzejem Świetlikiem inicjuje Galerię Bezdomną, która promuje niezależną fotografię. Od 2002 roku jest wykładowcą w wielu szkołach fotograficznych w Warszawie.

Patroni medialni galerii: Fotopolis, Foto, Artinfo

fot3

 


Fundacja Archeologia Fotografii
Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a / 8a,
00-511 Warszawa
Godziny otwarcia: pon.- śr., pt. 11-17.00, czw. 12-19.00