Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Wojciech Grzędziński
środa, 21 kwietnia 2021

Wojciech Grzędziński
czwartek, 22 lipca 2010 20:50    Drukuj Email

– „Potrzeba wody w Sudanie”

Działalność Leica Gallery, to prezentacja wybitnej sztuki fotograficznej, także tej która porusza ważne problemy – społeczne czy ekologiczne. Wystawą 32 czarnobiałych zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego wykonanych w Sudanie, Leica Gallery wspiera akcję budowania studni przez Polska Akcję Humanitarną. Wspólnie chcemy skłonić widzów do refleksji i konkretnych działań.

SUDAN_GRZEDZINSKI_sample---400

Sudan - pustkowia, trawiaste przestrzenie gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. To przyroda decyduje, kiedy spadnie deszcz, kto będzie miał wodę i kto przeżyje kolejne miesiące. W miejscu, gdzie temperatura w cieniu dochodzi do pięćdziesięciu stopni   a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci.

Długa kolejka baniaków na wodę wskazuje odległość do studni. Kobiety dniami i nocami czekają by napełnić dwudziestolitrowy pojemnik. Na jedną osobę przypada tu około sześciu litrów wody dziennie, często mniej. Musi to wystarczyć na gotowanie, picie, mycie. To jedna trzecia minimalnych potrzeb.

Brak wody to też brak higieny. Mieszanina pyłu i wyschniętych odchodów zwierzęcych unosząca się nad rozgrzaną ziemią to częste zagrożenie, zmiany najzwyklejszego zadrapania w śmiertelną infekcję. Brak opieki zdrowotnej sprawia, że ten kto dożywa 50 lat uważany jest za starca. Mówi dr Murray Trubshaw z organizacji Lekarze bez Granic: „Tu nie ma kobiety, która nie straciłaby dziecka. A takie które straciły nawet czwórkę nie są rzadkością. Brak wody to główny problem ludzi w Sudanie”.

Polska Akcja Humanitarna misję w Sudanie Południowym prowadzi od 2006 roku.

Ze środków zgromadzonych dzięki Kampanii Wodnej, oraz w ramach innych projektów, między innymi z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, udało się wywiercić i naprawić w sumie 46 studni. Zdarza się, że studnie są eksploatowane 24 godziny na dobę, a jedno ujęcie przypada nawet na 1500 mieszkańców.

„Planujemy budowę kolejnych ujęć wody pitnej, bo wierzymy, że każda nowa studnia

w znaczącym stopniu przyczynia się do rozwiązania kryzysu wodnego w tym kraju” – mówi Janina Ochojska, założycielka PAH.

Wojciech Grzędziński

Fotograf, urodzony w 1980 roku w Warszawie.

Studia: Stosowane Nauki Społeczne, Antropologia i Pedagogika Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracował jako etatowy fotoreporter dla „Super Ekspressu”, „Rzeczpospolitej” i „Dziennika”.

Brał udział w warsztatach fotograficznych organizowanych przez agencję VII.

Jest współzałożycielem agencji NapoImages.

Na polu fotografii interesuje go człowiek w jego codziennym otoczeniu jak i postawiony wobec sytuacji ekstremalnych.

Nagrody: wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej min. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo w kategorii Reportaż/Wydarzenia; honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA, oraz nagrodę Visa D'or News 2009 Award.


Leica Gallery, Centrum Handlowe BlueCity, Warszawa, Aleje Jerozolimskie 179, poziom +1,
wystawa czynna od 29 lipca do 31 sierpnia

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież