Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Jacek Maria Stokłosa
niedziela, 09 maja 2021

Jacek Maria Stokłosa
czwartek, 17 czerwca 2010 20:50    Drukuj Email

– „Paryż – Kraków”

parykrakw----200Dla twórczości Jacka Stokłosy znamienne jest nieustanne podejmowanie badań nad funkcjonowaniem sztuki, zarówno w odbiorze indywidualnym, jak i szerszym układzie społecznym. Działanie to zwykle wsparte jest przez odautorską refleksję nad kulturową czy jak ostatnio, cywilizacyjną współczesnością. W rezultacie, projekty artysty, zachowując osobisty chara kter działania poprzedzonego doświadczeniem, skierowane są ku analizie społecznych mechanizmów funkcjonowania sztuki i kultury.

Najnowszy projekt Jacka Stokłosy, zatytułowany "Paryż - Kraków", stanowiąc kontynuację powyżej zarysowanych działań, pozwala jednocześnie zaobserwować sposób, w jaki artysta poprzez rejestrację prostych, wręcz oczywistych motywów buduje przestrzeń niejednoznacznego dialogu wokół podstawowych dla ponowoczesnej cywilizacji kategorii: przestrzeni, obecności oraz ich rejestracji.

[Fragment tekstu do wystawy pt.: „Paryż - Kraków. Fotograficzny seans w przestrzeni drogi" autorstwa Marka Janczyka]

Jacek Maria Stokłosa, artysta grafik urodzony w Krakowie w 1944 roku. Studiował na Wydziałach Form Przemysłowych i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w roku 1972. Działalność twórczą prowadzi od roku 1963. Uprawia grafikę artystyczną. Uzyskał nagrodę na 6 Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych imprezach graficznych na świecie. Dziedzina, w której wypowiada się równolegle, to fotografia artystyczna, kreacyjna. Jacek Maria Stokłosa jest związany artystycznie ze środowiskiem krakowskiej Galerii Krzysztofory oraz warszawskiej Galerii Foksal, przez dwadzieścia lat również z teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora.

W 1967 założył „Drugą Grupę" składającą się z trzech osób (wraz z Lesławem i Wacławem Janickimi), które razem działają w obszarze sztuki enviroment i konceptualnej, tworząc ważne dla polskiej awangardy zdarzenia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Towarzystwa Przetwarzania Obrazów.


Galeria ZPAF i S-ka, Kraków, ul. św. Tomasza 24,
wystawa czynna od 26 czerwca do 31 lipca,
http://www.zpafiska.blogspot.com/

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież