Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Wojciech Bąkowski
poniedziałek, 17 maja 2021

Wojciech Bąkowski
wtorek, 15 czerwca 2010 18:49    Drukuj Email

– „Jest tylko to, co widać”

wideo

Csw-logo----200Wystawa Wojciecha Bąkowskiego Jest tylko to, co widać to skomponowana z trzech premierowych prac wideo ekspozycja monochromatyczna, szaro-czarna w gamie i basowa w brzemieniu, rytmizowana słowem i zdominowana przez wyrazisty beat. Poziom szumów w obrazie jest wysoki, ziarno duże, a ekspresja neoprymitywistyczna. Przestrzeń, w której rozgrywa się fabuła tej wystawy, jest ograniczona, zawęża się do jednego pustego pokoju, do głowy artysty, do jego myśli.

W każdym z trzech filmów Bąkowski używa innej konwencji i techniki. Ściana to rockowy teledysk, nakręcony jako realistyczny film wideo. Żeby dalej tak szło ma formę litanii, ułożonej z urodzinowo-opłatkowych życzeń ciocino-babcinych. Wideo, zrealizowane w miniaturowej scenografii, jest jednocześnie „filmem drogi”. Robienie nowych światów, zamiast daj spokój to wizualno-tekstowy zapis strumienia świadomości.

W pracach Bąkowskiego brzmią echa korzennych estetyk historycznego wideo-artu epoki późnoanalogowej i wczesnocyfrowej, w której zapis obrazu był magnetyczny, za standard uchodził format VHS, a wizualność cyfrowej grafiki 3D definiowały niekończące się puste korytarze i abstrakcyjne tekstury z gry Wolfenstein.

Spoiwem wystawy Jest tylko to, co widać, jest to, czego nie widać, lecz słychać: obecny w każdej pracy głos autora, który mówi, opowiada, melorecytuje, śpiewa, szepcze i krzyczy. Tekst – poezja Bąkowskiego – ma lapidarną formę rockowej piosenki, to znów rozlewa się w zapisany białym wierszem strumień świadomości, by za chwilę zbliżyć się do transowej modlitwy, mantry, litanii. Słowo, wypowiadane przez autora w pierwszej osobie liczby pojedynczej, organizuje obraz.

Kurator: Stach Szabłowski


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,
Warszawa, ul. Jazdów 2,
wystawa czynna od 21 czerwca do 1 sierpnia

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież