Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Prof. Anna Markowska
niedziela, 09 maja 2021

Prof. Anna Markowska
wtorek, 08 czerwca 2010 21:28    Drukuj Email
„Pary nie-do pary oraz inne fragmentaryczne kolektywy"  wykład o twórczości Roni Horn

1006ronihorn_news----200Wykład Anny Markowskiej towarzyszy wystawie indywidualnej Roni Horn w CSW Zamek Ujazdowski. Dotyczył będzie stosowanej przez tę artystkę metody dublowania elementów, między innymi w pracach fotograficznych wykonanych w Islandii. Tak zwana „islandzka encyklopedia” Horn stawia pytania o sposoby pamiętania oraz archiwizowania tego, co zobaczone, podważając tradycyjne sposoby gromadzenia wiedzy. Zdublowane zdjęcia (wykonane w pewnym krótkim odstępie czasowym) podkreślają zmienność naszej wiedzy, opartej na doświadczeniu i na relacji z innym. Stworzone przez Horn pary-nie-do-pary odnoszą się do braku literackiej metafory, która spajałaby dziwne dublety (np. dyptyk Dead Owl – dwie fotografie martwej wypchanej sowy z Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku) w oswojoną i znajomą całość. Dzięki Horn pozostajemy – jak mówi sama artystka – „na swoim”, bez wyjaśniającego autorytetu, który objaśniałby zarówno sens interwału czasu pomiędzy ujęciami, jak i naszej partycypacji w przedsięwzięciu. Przygodność tego, co nas spotyka i chęć porządkowania doświadczenia pozostają u Horn w kolejnej, wyzywającej „parze-nie-do-pary”.

Anna Markowska, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizuje się m.in. w sztuce amerykańskiej ostatniego półwiecza. Jej świeżo wydana książka Komedia sublimacji (2010) opowiada o twórczości wielu wybitnych artystów, zarówno tych amerykańskich, którzy już odeszli ale ciągle wywierają wpływ na współczesność, jak Gordon Matta–Clark, Robert Smithson, jak i tych, którzy przyjechali do Ameryki na chwilę (Joseph Beuys, Rachel Whiteread). Sporo miejsca poświęcono też tym amerykańskim artystom, którzy tworząc dzisiaj niezwykle intensywnie, wystawiają w najlepszych muzeach i wzbudzają żywe reakcje (Matthew Barney, Robert Gober, Mark Dion). W książce znaleźć też można duży esej o zmarłym na AIDS Felixie Gonzalesie-Torresie, z którym łączyła bohaterkę wykładu Roni Horn głęboka artystyczna przyjaźń.


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Sala Kino/Audytorium, Warszawa, ul. Jazdów,
czwartek, 10 czerwca, godz. 18.00

[zdjecie] Roni Horn, "bird", 1998/2008, Dzięki uprzejmości galerii Hauser&Wirth oraz artystki

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież