Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

TOFIFEST
poniedziałek, 24 maja 2010 17:45    Drukuj Email

– International Film Festival

logo_tofifest---200800 filmów na Tofifest

Konkursy filmowe toruńskiego festiwalu Tofifest pobiły kolejne rekordy. W tym roku do walki o nagrodę Złotego Anioła zgłoszono 800 filmów z 62 krajów świata. To najlepszy wynik w historii festiwalu. Tofifest zaczyna też przedbiegi — już 5 czerwca pierwsze koncertowe wydarzenie zapowiadające festiwal.

 Filmowcy lubią bunt. Toruński „niepokorny festiwal”, którego nowym mottem jest hasło „Bo każdy ma w sobie bunt” przyciągnął w tym roku rekordową liczbę zgłoszonych filmów.  Swoje produkcje nadsyłali zarówno najważniejsi producenci i dystrybutorzy, jak i niezależni niszowi filmowcy od Wielkiej Brytanii i USA, po Azerbejdżan, Malezję, a nawet. Czad. Wynik tym bardziej cieszy, że daje ponad 40-to procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

Ale nie o wyścigi ilościowe, lecz o jakość pokazywanego kina tu chodzi. Toruńska impreza prezentuje filmy określane mianem „niepokornych”, zajmujące stanowisko w dyskusji o współczesnym człowieku i jego świecie. W 2010 roku o główną nagrodę — Złotego Anioła — filmowcy walczą w trzech konkursach. Pełnometrażowym ON AIR, krótkometrażowym SHORTCUT i naszym narodowym FROM POLAND. Noszący nową nazwę, ON AIR, dawny konkurs główny zmienił też profil. Przyjmuje wyłącznie pełnometrażowe debiuty i drugie filmy fabularne danego artysty. Nowy profil ma też SHORTCUT — otwiera się na animacje, eskperymenty i dokumenty.

 Warto już dzisiaj planować sobie pierwszy tydzień wakacji właśnie w Toruniu (26 czerwca – 2 lipca). Tym bardziej że ruszyła już pełną parą przedsprzedaż karnetów w internecie, która potrwa tylko do 10 czerwca. Tegoroczna edycja pokaże pierwsze w Polsce retrospektywy Mistrzów: greckiego rewolucjonisty i twórcy gatunku thrillera politycznego — Costy Gavrasa oraz enfante terrible brytyjskiego kina — Kena Russella. W paśmie Zjawiska kinomani obejrzą pierwszą panoramę kina kampowego pod nazwą „Camp Not Dead” od klasyki kampu po czołowe polskie produkcje spod tego znaku. Najlepsze filmy kina autorskiego trafią do pasma Forum 09/10, zaś w plenerze krzyżackiej fosy zamkowej obejrzeć można będzie filmy wyświetlane w ramach Open Space.

 W gorących rytmach zaczynają się już tofifestowe przedbiegi. Festiwalowy „prolog” odbędzie się już 5 czerwca w klubie festiwalowym „eNeRDe” w Toruniu, gdzie zagra gwiazda światowej sceny reggae King Kong. Enerde to jedno z najprężniejszych centrów alternatywnej kultury młodzieżowej w kraju. King Kong to weteran sceny digital dancehall. Nagrywał dla licznych wytwórni, m.in. dla: Firehouse, Dynamic, Jammy's, Fashion, Massive B, czy legendarnego labelu Boba Marleya Tuff Gong. Z jego twórczości czerpał zespół The Fugees, cytując w swoim największym hicie „Fu-gee-la” fragment piosenki „Call Mr. Madden”. Wspólnie z KK wystąpi jeden z najlepszych producentów reggae w Polsce Dreadsquad oraz goście z zagranicy Fireclath Sound (Austria). Jako lokalne wsparcie zaprezentuje się załoga Feel Like Jumping Sound.


TOFIFEST 2010. „Niepokorny festiwal”. Toruń, od 26 czerwca do  2  lipca

Website: http://www.tofifest.pl/

Blog festiwalowy: festiwaltofifest.blogspot.com

Facebook: www.facebook.com/tofifest

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież