Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Rusza Miesiąc Fotografii w Krakowie!
niedziela, 18 kwietnia 2021

Rusza Miesiąc Fotografii w Krakowie!
czwartek, 06 maja 2010 18:59    Drukuj Email

photomonth_miesiac_fotografii_w_krakowie_maj_2010_---200Już jutro, 7 maja, rusza Miesiąc Fotografii w Krakowie! Ponad trzydzieści wystaw i blisko sześćdziesiąt wydarzeń towarzyszących: spotkań z artystami, wykładów, projekcji, warsztatów. Program Główny festiwalu poświęcony jest w tym roku fotografii z Wielkiej Brytanii. Otwarcie 7 maja o 18:00 – tradycyjnie w Galerii Starmach.

Weekend wernisaży zaczyna się o 18:00 w Galerii Starmach wernisażem indywidualnej wystawy prekursora brytyjskiego dokumentu społecznego Tony’ego Raya-Jonesa. O 20:00 w Bunkrze Sztuki odbędzie się otwarcie dwóch kolejnych wystaw: pierwsza z nich, „Pamiętnik karalucha i inne historie”, to prezentacja prac Anny Fox – artystki, która w tym roku uzyskała nominację do prestiżowej Deutsche Börse Photography Prize, a w swoich pracach łączy osobiste doświadczenia z wnikliwą obserwacją społeczną. Druga z wystaw to natomiast projekt kuratorski „W tym miejscu nie ma nic” (kurator Jason Evans), przybliżający lata 90. i zachodzące wówczas zmiany społeczne, zwłaszcza w „pokoleniu extasy”. Na koniec wieczoru zapraszamy do Pauzy, gdzie po wernisażu fotograficznych kolaży Johna Stezakera pierwszy dzień otwarć zakończy impreza, na której zagrają The Phantom oraz Zeppy Zep.

Sobotni program MFK zaczynamy już o 10:00 meczem Polska-Anglia rozegranym przez reprezentujących oba kraje artystów i kuratorów na stadionie Korony. Ruc h przyda się przed cyklem spotkań i wykładów, zaplanowanych na sobotnie południe: o pracach Tony’ego Raya-Jonesa opowie Greg Hobson (12:00, Galeria Starmach), motywem przewodnim spotkania z Martinem Parrem, najbardziej znanym żyjącym fotografem z Wielkiej Brytanii będzie z kolei hasło „Fotobiografia” (13:30, MCK). Wykład Aarona Schumana poświęcony współczesnej fotografii w Wielkiej Brytanii otworzy wystawę „Aktualizacja. UK” w Galerii Camelot o godzinie 15:00. W tym samym czasie w dawnej Galerii Potocka odbędą się wernisaże wystaw Kaleva Ericksona „The Gherkin” oraz Lisy Byrne „Taxi. Trylogia”. Już o 16:00 przenosimy się do głównego gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie odbędzie się wernisaż imponującej wystawy zbiorowej „Fakty z życia. Fotografia brytyjska 1974-1997”, prezentującej najważniejsze postaci brytyjskiej fotografii dokumentalnej tego czasu. Wreszcie o 18:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury otwieramy wystawę Marka Powera, czołowego członka legendarnej agencji Magnum Photos „Melodia dwóch pieśni” – nostalgiczną opowieść o współczesnej Polsce widzianej oczami obcokrajowca. Zwieńczeniem tego dnia będzie oficjalne ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego sittcomm.award i otwarcie pokonkursowej wystawy w Pawilonie Wyspiańskiego o godzinie 19:30 oraz Slide Nite – nocny pokaz slajdów wokół Placu Nowego i w otaczających go klubach oraz zamykające go Kazimierz Party, największa tego rodzaju impreza przy różnych rodzajach muzyki, odbywająca się równocześnie w dziesięciu klubach w sercu krakowskiego Kazimierza.

Nawet jeśli zabawicie na Kazimierzu do rana, pamiętajcie o angielskim śniadaniu na Barce. Tam, w doborowym towarzystwie takich gwiazd fotografii, jak Jason Evans, Vinca Petersen, Wojciech Słota, Rafał Masłow, Jacek Poremba, Artur Rawicz, czy Marcin Bąkiewicz, a przy niebagatelnym udziale Chrisa Salewicza dowiecie się, co łączy fotografię i muzykę oraz czym dla mistrzów obiektywu jest „photo pass”. W niedzielne południe zapraszamy także na wspólne zwiedzanie wystaw: o 12:00 oprowadzać będzie po swojej wystawie sam Mark Power, o 13:30 po wystawie „Fakty z życia” oprowadza jej kuratorka – Katy Barron, o 15:30 – Anna Fox z kuratorką jej wystawy indywidualnej, Anne McNeill, a o 18:00 w Galerii Camelot Val Williams opowie o powojennej fotografii brytyjskiej. Niedziela to także czas ostatnich wernisaży wystaw z programu głównego: o 15:30 w Muzeum Etnograficznym zapraszamy na otwarcie wystawy Jeremy’ego Millara „As Witkiewicz”, wyrosłej z fascynacji artysty pracą Stanisława Witkiewicza i Bronisława Malinowskiego. Uzupełnieniem fotograficznego obrazu Wielkiej Brytanii będzie wystawa Adama Broomberga i Olivera Chanarina, którzy pokażą w Krakowie swój najnowszy cykl „Afterlife” – wernisaż w niedzielę o 19:30 w Galerii ZPAF i S-ka. Dzień zamknie koncert Budynia w Pięknym Psie. Kolejne spotkania – już od poniedziałkowego popołudnia.


Więcej informacji  na http://www.photomonth.com/

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież