Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium „Za co lubię fotografię?”
środa, 21 kwietnia 2021

„Za co lubię fotografię?”
środa, 21 kwietnia 2010 10:57    Drukuj Email

projekt-za-co-lubie-fotografieCelem projektu organizowanego przez Fundację SPOT i Instytut Socjologii UAM  jest refleksja nad relacjami, które zawiązujemy ze zdjęciami prywatnymi, a planowanym rezultatem wystawa w SPOT.

Idea

Mówiąc o fotografii, myślimy często o kawałku papieru czy plamie pikseli posiadających zdolność odsyłania do minionych wydarzeń. Fotografia znaczy wtedy tyle, co przedstawienie. Migoczące zza przedniej szyby samochodu, wertowane w gazetach, rozsyłane i komentowane w Internecie. Znikające. Coraz więcej takiej fotografii. Niezależnie od tego, niektórym obrazom użyczamy zdecydowanie więcej miejsca w naszej pamięci i wyobraźni. Wcielone w swoje nośniki powracają wtedy, w codziennych praktykach, przypominając mniej reprezentację a bardziej kompana. Najpierw wydarzeń, które zostały uwiecznione, potem wszelakich spotkań z rozmaitych okazji. Towarzysza, który podróżuje z nami w portfelach, oswaja komputerowy pulpit, dekoruje biurko albo czeka w albumie. Przypomina, prowokuje uśmiech, wywołuje smutek, zadumę, kurzy się i starzeje. Prowokuje kontakt, na który odpowiadamy. Całujemy, tulimy, głaszczemy i wycieramy zdjęcia. Powiększamy, drukujemy, oprawiamy i ustawiamy w różnych miejscach. Pokazujemy zdjęcia innym, chcąc podzielić się emocjami. I lubimy je w tym wszystkim nie tylko za to, co przedstawiają, ale bardziej za to, co możemy z nimi zrobić. Za miejsce, które zajmują w naszym życiu.

Warunki uczestnictwa

Takim właśnie związkom, łączącym nas ze zdjęciami osobistymi, poświęcona ma być planowana wystawa. Złożyć się na nią mają reprodukcje fotografii z prywatnych, domowych zbiorów wraz z towarzyszącymi tytułami oraz krótkimi opisami. W tym miejscu zwracamy się do Państwa z propozycją wzięcia udziału w wystawie. Aby to zrobić wystarczy:

- wybrać swoje ulubione zdjęcie (analogowe bądź cyfrowe);

- zatytułować je i krótko opisać co przedstawia;

- napisać za co się owo zdjęcie szczególnie lubi;

- dodać krótki opis historii zdjęcia (kto i kiedy je wykonał, przy jakiej okazji);

- napisać w jaki sposób jest ono na co dzień przechowywane, eksponowane

- jak często, przy jakiej okazji się je ogląda;

- wysłać całość (zdigitalizowaną wersję zdjęcia oraz opisy) do dnia 25 kwietnia, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Wybrane zdjęcia złożą się na planowaną wystawę. Oczywiście skontaktujemy się wcześniej z ich autorami, prosząc o zgodę i uzgadniając warunki ekspozycji. Tymczasem jeszcze raz zapraszamy do nadsyłania swoich ulubionych zdjęć!

Wystawa

6 - 26 maja 2010

Wernisaż

6 maja godz. 19:00

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież