Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Ryszard Jędroś, WIDEOBIEKTY
środa, 12 maja 2021

Ryszard Jędroś, WIDEOBIEKTY
poniedziałek, 29 marca 2010 18:43    Drukuj Email

R-Jedros.wideobiekty_SAMOLOT---200Sztuka multimedialna, wywodząca się z teoretycznych założeń konceptualizmu, na dobre zadomowiła się w Polsce w latach siedemdziesiątych. Głównie za sprawą artystów skupionych wokół łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej. Ryszard Jędroś, profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, należy do drugiego pokolenia twórców nastawionych na innowacyjne rozwiązania formalne z wykorzystaniem nowych mediów. Autor ten od ponad dwudziestu lat konsekwentnie podąża obraną drogą artystyczną eksplorując, jak zauważa Adam Sobota, wątek iluzji rzeczywistości obecny w sztuce od czasów starożytnych.

R-Jedros.wideobiekty_wideo-okulary---200Prezentowane w Galerii FF „Wideobrazy” to obiekty oraz instalacje multimedialne zrealizowane w latach 2004–2009. Wizualnie efektowne prace Jędrosia podejmują, między innymi, temat relacji pomiędzy światem realnym a rzeczywistością wirtualną; uświadamiają to, iż linia demarkacyjna oddzielająca obie rzeczywistości, pomimo odmiennego statusu ontologicznego, w świadomości współczesnego człowieka ulega zatarciu. Kryjące się za instalacjami Ryszarda Jędrosia refleksje o roli technologii cyfrowych w funkcjonowaniu współczesnych społeczeństw pokrywają się z naukowymi diagnozami medioznawców oraz naszym codziennym, przesiąkniętym wirtualnością, doświadczeniem. Dlatego też sztuka Ryszarda Jędrosia jest sztuką par excellence aktualną.

R-Jedros.wideobiekty_wideostrada---200Na wystawie zobaczymy, między innymi, „Wideostadę” – instalację z wykorzystaniem wideo i pryzmatów  oraz  instalacje   „Ping – pong” i „Klatka”.


Ryszard Jędroś. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W 1980 roku otrzymał dyplom w zakresie projektowania graficznego, w pracowni Jana Jaromira Aleksiuna. Związany od wielu lat z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prowadził najpierw Pracownię Wiedzy i Działań Wizualnych, później Pracownię Inwentyki i Kreacji Wizualnej. Obecnie, jako profesor, prowadzi pracownię Kreacji Przestrzeni Multimedialnej na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w Katedrze Sztuki Mediów. W latach 1995–2001 pełnił funkcję kierownika Katedry Wiedzy Wizualnej. W swojej pracy artystyczno-badawczej i dydaktycznej wykorzystuje fotografię, wideo i komputer. Realizuje krótkie filmy eksperymentalne. R-Jedros.wideobiekt_ping-pong---200Aranżuje instalacje przestrzenne, w których ważną rolę odgrywają monitory, projekcje wideo, przedmioty, obiekty-ekrany. Prezentuje swoje prace na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną. Uczestniczył w licznych plenerach, warsztatach i spotkaniach związanych z nowymi mediami. Był kuratorem i współorganizatorem wielu wystaw i prezentacji w kraju i za granicą.


Łódzki Dom Kultury, Galeria FF, Łódź, ul. Traugutta 18,
wystawa czynna od 10 do 30 kwietnia,
http://www.galeriaff.eu/.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież