Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Remigiusz Biernacki - „Zawieszenie”
sobota, 15 maja 2021

Remigiusz Biernacki - „Zawieszenie”
poniedziałek, 08 marca 2010 18:49    Drukuj Email

picasso-03-gitara-i-butelka-04---200Wysmakowany formalnie cykl prac Regimiusza Biernackiego Zawieszenie nawiązuje do estetyk pierwszej awangardy: futuryzmu, kubizmu, konstruktywizmu. Zainspirowany malarstwem renesansowym oraz klasykami sztuki XX w. Biernacki tworzy obiekty, które następne fotografuje. Efektem artystycznego gestu autora jest powołanie do życia abstrakcyjnych mikroświatów oraz kubizujących portretów, konstruowanych na pomocą światła. Artystyczna strategia Remigiusza Biernackiego przywodzi na myśl praktyki piktorialistów: odwoływanie się do malarstwa w praktyce fotograficznej. Nie jest to jednak wyraz kompleksu „mechanistycznej” fotografii wobec „artystycznego” malarstwa, lecz postmodernistyczna – posługująca się wyrazistym językiem – wypowiedź, mająca swe źródło w zamiłowaniu do sztuki z przeszłości.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z pięciu cykli: Picasso nawiązuje do kubistycznych portretów malarza; Postaci, w którym Biernacki „portretuje” apostołów z Ostatniej wieczerzy Leonarda da Vinci. Cykl Requiem jest próbą przełożenia na medium fotograficzne emocji zawartych w słynnej mszy żałobnej Mozarta. Muzyczne inspiracje odnajdujemy również w cyklu Siesta (zainspirowanego muzyką Milesa Davisa z płyty pod tym samym tytułem), ilustrującym stan mentalnego rozprężenia. Ostatni cykl – Sen – formalnie zmierza w stronę collage’u, a jego inspiracją był rysunek córki artysty. Wystawa w Galerii FF jest artystycznym debiutem autora.


Galeria FF, Łódź, ul. Traugutta 18a,
wystawa czynna  od 13 marca do 2 kwietnia

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 2 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież