Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Polonia i inne opowieści
poniedziałek, 17 maja 2021

Polonia i inne opowieści
czwartek, 18 lutego 2010 17:41    Drukuj Email
Wykład  związany z wystawą Allan Sekula „Polonia i inne opowieści”
allan_sekula--200Katalin Timár - „Nigdy dziewica, ale zawsze dziwka”.
Dekonstrukcja i rekonstrukcja w twórczości Allana Sekuli

Wykład ma dwa powiązane ze sobą cele. Pierwszy to próba dyskusji na temat niektórych aspektów najważniejszych tekstów Allana Sekuli dotyczących teorii i historii fotografii. Kontekst tej analizy jest definiowany z jednej strony poprzez dorobek współczesnych jemu teoretyków, z drugiej poprzez recepcję jego esejów. Drugim celem wykładu jest wywołanie dyskusja na temat sposobów funkcjonowania fotografii Sekuli w obrębie produkcji obrazów i w obliczu własnej praktyki teoretycznej. Wykład będzie próbą krytycznej analizy wybranych, możliwych nurtów, w kontekście których działalność artystyczna Sekuli jest badana i może być na nowo przemyślana.

Katalin Timár jest kuratorką i teoretykiem, doktorantką w dziedzinie komunikacji na Uniwersytecie w Pecz na Węgrzech. Pracuje jako kuratorka w Ludwig Muzeum – Museum of Contemporary Art w Budapeszcie. W latach 1999–2001 była jedną z założycieli grupy badawczej teorii sztuki współczesnej w Departamencie Estetyki na Uniwersytecie ELTE w Budapeszcie. Dyrektorka programowa międzynarodowych konferencji i warsztatów, kuratorka Pawilonu Węgierskiego na Biennale Sztuki w Wenecji w 2007 (pawilon otrzymał otrzymała nagrodę Złotego Lwa w kategorii najlepszy pawilon narodowy). W obrębie jej zainteresowań znajduje się fotografia i jej recepcja, zwłaszcza w kontekście badań nad postkolonializmem i zagadnieniami społeczno-kulturowej tożsamości płciowej. Stypendystka m.in. Getty Grant (1999), Doctoral Support Grant (CEU, 2000) i Henry Moore Research Fellowship (2001).

Uwaga! Wykład będzie wygłoszony w języku angielskim.


Zachęta, Sala kinowa, Warszawa, wejście od ul. Burschego,
czwartek 25 lutego, godzina 18:00, wstęp wolny


Rolnik pracujący na polu  w miejscu dawnego lotniska, gdzie lądowały samoloty CIA przewożące niebezpiecznych terrorystów. Szymany, Polska, czerwiec 2009.
Fot. Allan Sekula

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież