Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Konrad Pustoła „Dark Rooms”
niedziela, 09 maja 2021

Konrad Pustoła „Dark Rooms”
wtorek, 09 lutego 2010 23:18    Drukuj Email

k_pustola--200Prezentacja wielkoformatowych fotografii składających się na projekt „Dark Rooms" jest pierwszą indywidualną wystawą Konrada Pustoły w Bunkrze Sztuki.

 Cykl Konrada Pustoły współtworzą prace o szerokim spektrum czytelności, od tonących w ciemnościach abstrakcyjnych kompozycji po obrazy tajemniczych pustych wnętrz. Prace należące do pierwszej grupy operują subtelnymi światłocieniami, uwodzą swym malarskim charakterem, są ćwiczeniem wyostrzającym wzrok. Fotografie wnętrz są zróżnicowane, czasem przywodzą na myśl ekstrawagancki salon, czasem więzienie lub szkolną szatnię. Zawsze mają w sobie coś z opuszczonej przez aktorów scenografii. W tej drugiej grupie prac uwagę przykuwa brutalna realność detalu, widoczne ślady niedawnej obecności

użytkowników miejsca, nie pozostawiające wątpliwości co do jego funkcji.

 W Polsce słowa darkroom używa się głównie do określenia przestrzeni w klubach gejowskich, gdzie goście mogą uprawiać seks. W języku angielskim darkroom oznacza fotograficzną ciemnię. Ten zaskakujący splot terminów ujawnia grę znaczeń pomiędzy wnętrzem, które służy do wywoływania zdjęć, a miejscem, gdzie w ciemności tworzą się nowe relacje międzyludzkie. W swoich fotografiach Konrad

Pustoła wydobywa na powierzchnię widzialnego to, co dla większości społeczeństwa stanowi wyparty margines. Projekt „Dark Rooms" może stać się narzędziem wywołującym silne emocje publiczności. Gdy proces oglądania prac płynnie przechodzi w akt podglądania, widzowie stają się mimowolnymi voyeurami.

Dla Konrada Pustoły darkroomy posiadają potencjał lustra, w którym konfrontujemy swoje głęboko skrywane fantazje lub uprzedzenia.

 Kuratorka: Beata Seweryn

Konrad Pustoła (ur. 1976) – mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Fotografii w Royal College of Art w Londynie (2008) oraz Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2004).  

http://www.konradpustola.com/

Bunkier Sztuki, Kraków, pl. Szczepański 3a, wystawa czynna od 24 lutego do 11 kwietnia

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież