Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Michał Jelski, „Chrzest”
środa, 12 maja 2021

Michał Jelski, „Chrzest”
czwartek, 28 stycznia 2010 17:26    Drukuj Email

jelski--200Debiutancka wystawa Chrzest Michała Jelskiego składa się z dziesięciu fotografii i filmu przedstawiającego tytułowy rytuał przejścia organizowany przez młodzież na koloniach letnich. Fotografie Jelskiego wymykają się łatwym podziałom na, mający swe źródła w etnologii, dokument fotograficzny i, typową dla skomercjalizowanej kultury wizualnej, fotografię inscenizowaną.

Niezwykle piękne zdjęcia Jelskiego ogniskują się wokół nieletnich bohaterek, które z niewinnego wieku dziecięcego przechodzą niejako na naszych oczach w dużo bardziej problematyczny okres dojrzewania. Prace tworzące wystawę Chrzest można zapewne porównywać z twórczością takich gwiazd jak Sally Mann czy Rineke Dijkstra, ale chyba lepiej skupić się na tym, co o momencie inicjacji ma do powiedzenia sam autor.

Michał Jelski (ur. w 1981 w Gorzowie Wielkopolskim) mieszka i pracuje w Glasgow w Szkocji.

Interesują mnie zwłaszcza te wszystkie dziwne rytuały wymyślone przez dzieci i przekazywane następnym rocznikom. Rzeczy typu: dziwne napoje i pokarmy niczym zmutowana komunia katolicka. Poza tym, nie oczyszczenie jak na chrzcie, ale totalne umorusanie; błoto, mąka i jajko, a potem mycie zębów. Te wszystkie przebrania i eksponaty mówią dużo o naszej kulturze, świadomej i nieświadomej symbolice. Także o zjawiskach typu "fala". (...)

Fotografowałem raz w roku w wakacje na obozie sportowym dla dziewczyn. Problem był w tym, że chrzest taki trwa około godziny, więc tak naprawdę było bardzo mało czasu i wszystko było w pośpiechu, a akcja toczyła się w wielu miejscach naraz.

Poza tym używałem średnioformatowego aparatu, który nie był idealny do zdjęć naprawdę z akcji, ale dawał za to szczegół i ten moment skupienia, zatrzymania na chwilę. Materiał ten powstał na przestrzeni 2004-2007 roku w tym samym kręgu osób.

Starsze dziewczyny chrzciły młodsze, sytuacja się powtarzała następnego lata, gdzie te same dziewczyny z poprzedniego roku chrzciły tym razem nową grupę.

Michał Jelski (fragment rozmowy kuratora z Artystą)

Kurator Adam Mazur


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galeria Wejście, Warszawa, ul. Jazdów 2, wystawa czynna od 6 do 28 lutego, godz. 18.00

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 2 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież