Panoramę definiuje się jako rozległy, szeroki widok. W fotografii, filmie, telewizji, malarstwie – przynajmniej taki, jaki widzimy w naturze i jest to zdecydowanie więcej niż obejmuje „klatka” o proporcjach 3:2 czy 4:3. I zdjęć o zdecydowanych proporcjach panoramicznych, obejmujących bardzo szeroki kąt widzenia, a nawet 360 stopni - oczekwaliśmy. Ostatecznie uwzględniliśmy także obrazy, w których panoramę potraktowano dość potocznie - po prostu jako rozległy widok. ...
Panoramę definiuje się jako rozległy, szeroki widok. W fotografii, filmie, telewizji, malarstwie – przynajmniej taki, jaki widzimy w naturze i jest to zdecydowanie więcej niż obejmuje „klatka” o proporcjach 3:2 czy 4:3. I zdjęć o zdecydowanych proporcjach panoramicznych, obejmujących bardzo szeroki kąt widzenia, a nawet 360 stopni - oczekwaliśmy. Ostatecznie uwzględniliśmy także obrazy, w których panoramę potraktowano dość potocznie - po prostu jako rozległy widok. Ale wiele prac odbiegło od tematu, bo przypomnę po raz kolejny, że nasze comiesięczne edycje dotyczą zawsze tematu głównego kwartału, jakim przez ostatnie trzy miesiące była ARCHITEKTURA. Nie chodziło więc o panoramę Tatr.
Aby wykonać ciekawą, niesztampową panoramę nie wystarczy wejść na wyższe piętro i pstryknąć zdjęcie z horyzontem przecinającym je niemal na pół. Potrzebny jest jakiś pomysł. Może to być na przykład gęsty, ciasny kadr wypełniony po brzegi budykami. Więcej wysiłku wymaga, ale i ciekawsze efekty daje, komponowanie panoram z kilku ujęć. W ten sposób można stworzyć ciekawe, nierealne obrazy. Ważny jest oczywiście przemyślanie dobrany motyw.
Temat okazał się trudny, tym bardziej dziękujemy wszystkim za nadesłane prace, a laureatom gratulujemy.
Laureaci VI edycji Fotoalbumu:
I miejsce – Grzegorz Chwesiuki – Mur
II miejsce – Agnieszka Siemińska – W oczekiwaniu na wiatr
III miejsce – Maciej Czubek – 3