piątek, 29 marzec 2024

aparat fotograficzny, a filmuje...

Zobacz większe!Rewolucja w fotografii to nie tylko zdecydowane odejście od zapisu srebrowego do zapisu zero-jedynkowego. Dziś zdjęcia, tak naprawdę, to zbiór informacji w pliku komputerowym, który dopiero po stosownej obróbce można przełożyć na obraz. Ale ta rewolucja to także zmiany w sprzęcie – do niedawna niemożliwym było używanie lustrzanki do filmowania, jednak i ta bariera została przekroczona. W chwili, gdy piszę te słowa, już wiadomo o kilku aparatach, które to potrafią, ale to Nikon, jako pierwsza firma na świecie wprowadziła na rynek przełomowy model lustrzanki klasy średniej w formacie DX – D90.
Lustrzanka cyfrowa wyposażona w funkcję filmowania oferuje nowatorskie rozwiązania techniczne zapożyczone z flagowego modelu marki Nikon przeznaczonego dla profesjonalistów – D300, między innymi procesor obróbki obrazu EXPEED oraz szeroki zakres czułości ISO 200-3200 (dodatkowo można uzyskać odpowiednik ISO 6400 przy ustawieniu Hi1 i odpowiednik ISO 100 przy ustawieniu Lo1). Model D90 wyposażony jest w nowo zaprojektowaną matrycę CMOS w formacie DX o rozdzielczości 12,3 mln pikseli. Zastosowana w modelu D90 technika EXPEED została zoptymalizowana pod kątem szybkiej i precyzyjnej obróbki obrazu, sprzyja ona również wydajnemu działaniu innych funkcji, na przykład trybu Live View i nowego systemu wykrywania twarzy.
Dodatkowo, aktywna funkcja „D-Lighting” koryguje kontrast między jasnymi a ciemnymi obszarami kadru, przeciwdziałając utracie detali w warunkach bardzo kontrastowego oświetlenia, dzięki modyfikacji odcieni w wybranych miejscach.
Funkcja filmowania w nowej lustrzance Nikona pozwala rejestrować z najwyższą jakością obrazy filmowe w formacie Motion JPEG. W porównaniu z przeciętnymi kamerami przenośnymi matryca aparatu D90 jest znacznie większa, dzięki czemu gwarantuje lepszą jakość obrazu, małą głębię ostrości i wyjątkową czułość przy filmowaniu w słabych warunkach oświetleniowych.
Dodatkowym atutem takiego aparatu jest szeroki asortyment obiektywów NIKKOR – od modeli typu „rybie oko”, poprzez szerokokątne, po superteleobiektywy, co pozwala rejestrować filmy o indywidualnym charakterze.
W modelu D90 zastosowano wizjer z pryzmatem pentagonalnym o około 96-procentowym pokryciu kadru. W przypadkach, gdy patrzenie w wizjer jest utrudnione, wystarczy nacisnąć przycisk Lv, aby z użyciem 3-calowego monitora LCD o kącie oglądania 170° i rozdzielczości około 920000 punktów fotografować w trybie Live View. W tej opcji możliwe są trzy tryby pracy autofokusa z wykrywaniem kontrastu: Priorytet twarzy, Szeroki plan i Normalne pole. Jeżeli użytkownik nie ma pewności, które ustawienia aparatu są odpowiednie, może wypróbować zaawansowane programy tematyczne ułatwiające wykonanie wyraźnych zdjęć, na przykład aktywną funkcję „D-Lighting” i „przetwarzanie obrazu”. Wykorzystywaniu wszystkich funkcji aparatu sprzyja ergonomiczny projekt korpusu z intuicyjnym układem elementów sterujących.
Po wykonaniu zdjęcia D90 oferuje szereg narzędzi do edycji obrazu, które ułatwiają udoskonalanie fotografii bezpośrednio w aparacie. Dostępnych jest kilka nowych opcji retuszu: korekta zniekształceń eliminuje zniekształcenia obrazu wprowadzane przez obiektyw, prostowanie koryguje nachylenie zdjęcia, a rybie oko pozwala na uzyskanie efektu wizualnego zbliżonego do otrzymywanego przy zastosowaniu obiektywu typu rybie oko.
Sugerowana cena detaliczna Nikona D90 to około 3300 zł.
Wraz z nową lustrzanką wprowadzony został także nowy, specjalnie skonstruowany obiektyw. NIKKOR AF-S DX 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR przeznaczony  do lustrzanek Nikon wyposażonych w matrycę o formacie DX. Sprzedawany będzie między innymi w zestawie z D90. Zakres ogniskowych obiektywu to 18-105 mm, co odpowiada 27-157,5 mm w formacie 35 mm.